Asociația filantropică „Sfântul Onufrie” și-a sărbătorit joi, 12 iunie 2014, ocrotitorul spiritual. Cu acest prilej a fost oficiată la Mănăstirea clujeană Florești, Sfânta Liturghie, slujbă săvârșită de PS Episcop Vasile Someșanul alături de un sobor de preoți și diaconi.

Împărtășirea Darurilor Sfântului Duh celor nevoiași
În cadrul slujbei Preasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre prezența și lucrarea Sfântului Duh în viața credincioșilor: „Filantropia, adică dragostea față de om și mai ales față de omul încercat este parte a ființei Bisericii și putem să vedem acest lucru chiar de la începutul Bisericii. La Cincizecime când peste Sfinții Apostoli, potrivit promisiunii Dumnezeiești s-a coborât, în chip de limbi de foc, Duhul cel Sfânt și în acel moment istoric a luat ființă Biserica Creștină, care de la începutul ei când s-a format prima comunitate de credincioși în Ierusalim, Biserica mamă, a avut în grijă și acordarea de ajutor persoanelor nevoiașe, arătând în felul acesta dragostea nemărginită a lui Dumnezeu și a întemeietorului Bisericii, a Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Prezența și lucrarea Sfântului Duh în viața credincioșilor este vădită prin roadele ei, dragostea, bucuria, pacea, răbdarea, faptele bune, blândețea, credincioșia, curăția și altele asemenea acestora. Prin aceste lucrări ale Sfântului Duh vădite prin cei care au primit să trăiască potrivit învățăturii Mântuitorului Iisus Hristos și prin Sfintele Taine sporesc în viața și în lucrarea lor roadele credinței. Și noi, cei din ziua de astăzi, în vremurile acestea de mare încercare prin care trecem cu toții, avem bucuria să dăruim prin credința noastră darurile Sfântului Duh, dar și să le împărtășim celor care au nevoie de ele”.

Binecuvântarea centrului social destinat copiilor orfani și aflați în dificultate
La sfârșitul Sfintei Liturghii PS Episcop Vasile Someșanul împreună cu soborul de preoți și diaconi a oficiat și o slujbă de binecuvântare la Așezământul social închinat „Sfântului Onufrie” care este destinat copiilor orfani și aflați în dificultate. Până acum  au fost ridicate două case, din cele patru planificate, care ar putea fi date în folosință până la sfârșitul anului.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close