Biserica Ortodoxă prăznuiește pe 7 ianuarie „Soborul Sfântului Ioan Botezătorul”. În fiecare an, după marele praznic al Botezului Domnului în apa Iordanului, îl pomenim pe cel care a săvârșit acest botez, numit și „Înaintemergătorul Domnului”. Sfântul Ioan este cel care arată diferența dintre botezul pocăinței, cu apa din Iordan și cel creștin, care va fi „cu Duh Sfânt și cu foc”.

Creștinii, îndemnați de Sfântul Ioan la schimbarea vieții
În această zi de mare praznic, Înaltpreasfințitul Andrei a oficiat Sfânta Liturghie în parohia ortodoxă „Sfântul Nectarie” din Dej. Slujba a început la ora 10 și a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Andrei, înconjurat de un sobor de 10 clerici. Răspunsurile au fost date de grupul vocal „Sf. Nectarie” al parohiei ortodoxe cu același hram din Dej.

În cuvântul de învățătură Ierarhul a prezentat personalitatea Sfântului Ioan Botezătorul, precum și lucrarea sa de propovăduire a cuvântului Lui Dumnezeu. Părintele Mitropolit a spus că Sfântul Ioan, prin vorbele sale, dar și prin propriul exemplu, îi îndeamnă pe creștinii de pretutindeni la schimbarea vieții.

„Sfântul Ioan Botezătorul a ieșit în pustia Iudeii și îi învăța pe oameni să-și schimbe viața. Dacă interpretăm duhovnicește prezența lui pe malul Iordanului, în chip tainic, reprezintă propovăduirea Bisericii din totdeauna care îi învață pe oameni să-L iubească pe Fiul Lui Dumnezeu, cel ce ridică păcatele lumii. Așa că schimbați-vă viața și faceți-vă oameni buni”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului.

Prezentarea în fața comunității dejene a noului protopop
La finalul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Clujului l-a hirotesit pe Pr. Ionuț Buftea iconom stavrofor, după care l-a prezentat comunității ca noul protopop de Dej, fiind numit în această funcție cu data de 1 ianuarie.

Înaltpreasfințitul Andrei i-a mulțumit fostului protopop Teofil Herineanu pentru misiunea pe care a desfășurat-o în protopopiatul Dej, timp de mai bine de 30 de ani și L-a rugat pe Bunul Dumnezeu să îi dea putere și înțelepciune noului protopop în activitatea sa pastoral misionară. Părintele Ionuț Buftea i-a mulțumit, la rândul său, Înaltpreasfințitului Andrei pentru încrederea acordată și a spus că deși consideră că orice funcție este o cruce are convingerea că Bunul Dumnezeu îl va ajuta să o poată purta.

Parohia „Sfântul Nectarie” din Dej a fost înființată în anul 2011, din inițiativa și prin binecuvântarea ÎPS Andrei. În prezent slujbele se oficiază în paraclisul ocrotit de „Sfântul Nectarie”. Biserica mare ce poartă același hram este ridicată în roșu și urmează  ca anul acesta să se demareze lucrările de interior, a declarat pr. paroh Ionuț Buftea.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close