În fiecare an, pe 30 noiembrie, ca un preambul la sărbătoarea națională a Românilor de pretutindeni, îl sărbătorim pe Sfântul Andrei cel întâi chemat dintre Apostolii Domnului Hristos și protectorul spiritual al românilor. Unitatea românilor celebrată la 1 Decembrie este susținută și pecetluită de unitatea credinței, adusă în ținuturile noastre de acest mare discipol al Mântuitorului Hristos.

Sfântul Apostol Andrei a fost din Betsaida, orășel pe malul lacului Ghenizaret, fiul lui Iona, din Galileea, și fratele verhovnicului Petru. Înainte de a fi discipol al Domnului, Sfântul Andrei a fost ucenic al Sfântului Ioan Botezătorul. Dar, daca a auzit, a doua zi după Botezul Domnului Iisus în Iordan, pe dascălul său Ioan, arătând cu degetul către Iisus și zicând: „Iată Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatul lumii” (Ioan 1, 29), Sfântul Andrei I-a urmat lui Hristos, zicând fratelui său Petru: „Am găsit pe Mesia, care se tâlcuiește Hristos” (Ioan 1, 41). Și astfel, l-a tras și pe Petru spre dragostea lui Hristos. Misiunea pe care o va desfășura mai târziu a fost generată de bucuria și entuziasmul acestei întâlniri personale cu Cel pe care îl aștepta lumea întreagă de veacuri. Aceste trăiri erau atât de intense încât nu le putea circumscrie propriei sale persoane, ci a dorit să le împărtășească lumii întregi. Bucuria credinței și dragostea propovăduirii au devenit instrumentele necesare vestirii evangheliei la poporul care trăia în întuneric, dar în așteptarea nădejdii. Și cu cât erau împărtășite la mai mulți deveneau mai puternice, încât au aprins o lume întreagă și au condus-o la o simțire unică și la comuniunea plinătății ce vine de sus.

Praznicul Sfântului Andrei este un moment solemn pentru toți creștinii și, în mod special, pentru toți românii. Dar pentru Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului capătă o însemnătate sporită, căci Întâistătătorul ei, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, își sărbătorește ocrotitorul spiritual. Și socotim noi că, la fel ca și Apostolul Andrei, și Înaltpreasfinția Sa, cu timp și fără timp, prin lucrarea misionară de excepție ce o desfășoară, dorește să transmită bucuria credinței și entuziasmul propovăduirii la toți cei care îi sunt încredințați de Dumnezeu spre păstorire. Este un om al cuvântului viu, care pătrunde în inimile credincioșilor, dar este și un om al faptei, dovedindu-se capabil să valorizeze taina întâlnirii cu celălalt, de la omul simplu la academicianul consacrat şi de la cel neîncrezător până la nevoitorul din pustie. Gândul său este acela de a împrăștia focul dumnezeiesc venit de sus, care stă la baza unei vieți și misiuni duhovnicești serioase, peste tot în lume, pentru ca toți împreună, preoți și poporul lui Dumnezeu, purtați de bucuria întâlnirii personale cu Hristosul cel viu, să devină buni misionari ai evangheliei, într-o lume în care totul pare să stea sub semnul provizoratului și în care se seamănă confuzia.

La ceas aniversar, angajații Centrului Eparhial, împreună cu preoții și credincioșii din întreaga eparhie, în bucuria comuniunii și smerenia ascultării, îi urează Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, „Întru mulți ani!” și păstorire rodnică în slujba lui Hristos și a Bisericii Sale!

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close