Credincioșii parohiei clujene „Înălțarea Domnului” s-au bucurat duminică, 26 ianuarie 2014, de prezența în mijlocul lor a Preasfințitului Vasile Someșanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului care a oficiat, de la ora 10, Sfânta Liturghie în biserica de pe strada Aurel Suciu din municipiul Cluj-Napoca. Ierarhul clujean a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi din care au făcut parte preoții slujitori Ioan Turc și Bogdan Ivanov.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Vasile a vorbit despre sporirea credinței: „Venirea noastră la Sfânta Biserică are menirea de a ne ajuta să avem ochi cu care să vedem și urechi cu care să auzim și astfel să depunem eforturi pentru sporirea credinței, pentru a o face vie și lucrătoare prin manifestările noastre, rugăciunea, înfrânarea și milostenia. Acestea sunt cele mai importante lucrări duhovnicești la care recurgând facem ca ochii noștri și urechile noastre să își sporească lucrarea de cunoaștere, de pătrundere în adevărurile pe care ni le face cunoscute Sfânta Biserică și în felul acesta să sporim în noi liniștea, pacea și bucuria. Împărtășindu-ne de harul Sfântului Duh pe care îl primim prin Sfintele și Dumnezeieștile Taine să auzim mereu în conștiința noastră, în inima noastră cuvântul Dumnezeiesc: Astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia”.

Parohia „Înălţarea Domnului” a fost înfiinţată la 1 martie 1992, având ca lăcaş de rugăciune, capela de pe strada Septimiu Albini nr. 10, ce a fost păstorită până la 1 noiembrie 1996 de regretatul preot Traian Herdea. Terenul pe care s-a zidit acest sfânt locaş a fost concesionat în anul 1997 de către Primăria Cluj-Napoca. În data de 16 noiembrie 1997, vrednicul de pomenire Mitropolitul Bartolomeu a sfinţit piatra de temelie a bisericii cu hramul „Înălţarea Domnului” din municipiul Cluj-Napoca. Construcţia bisericii s-a realizat între anii 2000-2011, în stil bizantin, sub coordonarea arhitectului Alexandru Lădariu și a inginerului Simion Chichișan. Pictura în tehnica „fresco” a fost executată de către pictorul Pr. Damian Tuluc din Mociu şi echipa coordonată de acesta, iar iconostasul în lemn de tei a fost realizat de meşterul sculptor Nicolae Câmpean din Dej-Sânmărghita şi a fost împodobit cu icoanele realizate de către pictorul Prof. Pompei Ungureanu din Cluj-Napoca. Biserica „Înălțarea Domnului” din cartierul Mărăști a fost sfințită de ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei pe data de 2 octombrie 2011.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close