Ședinţa solemnă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, dedicată Anului omagial şi comemorativ 2017, a avut loc sâmbătă în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei. Lucrările au fost prezidate de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

La eveniment au participat membrii Sfântului Sinod al Bisericii noastre împreună cu: PF Kirill, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, PF Anastasie, Arhiepiscopul Tiranei, Durresului și al întregii Albanii, PF Rastislav, Mitropolitul Bisericii Ortodoxe din Ţinuturile Cehiei şi din Slovacia, alți ierarhi din Biserici Ortodoxe surori.

Şedinţa solemnă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române dedicată Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.

După intonarea imnului arhieresc, a urmat cuvântul de deschidere al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

În continuare, au fost prezentate alocuțiuni ale Întâistătătorilor și şefilor delegaţiilor Bisericilor Ortodoxe surori cu privire la dificultățile mărturisirii credinței în timpul regimului comunist și importanța libertății religioase astăzi.

Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop vicar patriarhal și Secretarul Sfântului Sinod a prezentat Raportul-sinteză „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”.

După acest moment, Patriarhul Kirill, al Moscovei și al Întregii Rusii, a părăsit Palatul Patriarhiei din București. Conform programului, vizita Preafericirii Sale în România s-a încheiat, delegația Patriarhiei ruse îndreptându-se către Aeroportul din Otopeni.

Ședința solemnă a continuat cu prezentarea unor volume apărute recent la Editurile Patriarhiei Române în contextul Anului Omagial și Comemorativ 2017: Patriarhia Română, Reședința Patriarhală, Album Patriarhul Justinian, Dicționarul clericilor și mărturisitorilor. Aparițiile editoriale au fost prezentate de PS Varlaam.

La finalul ședinței a fost vizionat filmul documentar Patriarhul Justinian realizat de Trinitas TV.

În continuare, participanții au vizitat Expoziția de fotografie Justinian Patriarhul – Viața și activitatea în Sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close