Ierarhii din Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului s-au întrunit sâmbătă, 20 aprilie 2024, în ședință de lucru, la Mănăstirea „Sfânta Ana” de la Rohia, județul Maramureș, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Alături de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, la ședință au participat și ceilalți membri ai Sinodului Mitropolitan: Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, și Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereul-vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.

În cadrul întâlnirii au fost discutate și analizate probleme de ordin misionar-pastoral, cultural, social-filantropic şi administrativ, care privesc viața bisericească din cuprinsul mitropoliei. Totodată, au fost discutate aspecte cu privire la îmbunătățirea vieții monahale și s-au conturat propuneri pentru filialele locale ale Asociației Culturale „Episcop Nicolae Ivan”, o asociație nou-înființată de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, destinată laicilor intelectuali și misiunii în mediul academic.

Sfânta Liturghie arhierească

În Duminica a 5-a din Postul Mare (a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca), 21 aprilie, în biserica așezământului monahal, ierarhii Sinodului Mitropolitan vor oficia Sfânta Liturghie, cu prilejul aniversării a 30 de ani de la hirotonia întru arhiereu a Preasfinţitului Părinte Episcop Iustin. De asemenea, alături de aceștia va sluji și Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop–vicar patriarhal, delegatul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Sinodul Mitropolitan

Potrivit Statutului pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, aflat în vigoare, Mitropolitul, Arhiepiscopii, Episcopii, precum şi Episcopii-vicari şi Arhiereii-vicari de la Eparhiile sufragane, alcătuiesc Sinodul Mitropolitan.

Mitropolia Clujului, Maramureșului şi Sălajului are în componenţă trei Eparhii: Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, Episcopia Maramureșului și Sătmarului și Episcopia Sălajului.

Sinodul Mitropolitan coordonează activităţile comune ale Eparhiilor din Mitropolie, în limitele înscrise în sfintele canoane, precum şi normele statutare şi regulamentare în vigoare. Acesta veghează ca pe cuprinsul Mitropoliei, prin consultare şi cooperare ierarhică, să fie apărate şi promovate credinţa ortodoxă, unitatea liturgică şi disciplina canonică a clerului şi a monahilor, precum şi întrajutorarea frăţească între eparhii.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Arhid. Vasile Pop / Episcopia Maramureșului și Sătmarului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close