În perioada 15 martie – 27 octombrie 2024, Patriarhia Română organizează Festivalul-Concurs Național de Muzică Bisericească „Lăudați pe Domnul!”.

Ediția din acest an, cea de a 16-a, se desfășoară în contextul Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și al Anului comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți.

Secțiuni

A. INTERPRETARE – sunt invitate să se înscrie ansambluri corale psaltice sau armonice, mixte sau de voci egale din cuprinsul Patriarhiei Române.

• Categoriile acestei secțiuni sunt: I. Cor mixt; II. Cor de voci egale (copii); III. Cor de voci egale (femei/bărbați); IV. Cor monodic (stil psaltic/ alte stiluri regionale de tradiție bizantină).

B. COMPOZIȚIE – sunt invitați să se înscrie compozitori de muzică din cuprinsul Patriarhiei Române.

• Categoriile acestei secțiuni sunt: I. Lucrări psaltice; II. Lucrări religioase armonico-polifonice.

Calendar

• 15 martie – 31 mai 2024: Preînscrierea concurenților (termen – 31 mai 2024);
  • 16-20 septembrie 2024: Înscrierea concurenților de la Secțiunea A. Interpretare;
  • 23-27 septembrie 2024: Înscrierea concurenților de la Secțiunea B. Compoziție;
  • 23-27 septembrie 2024: Evaluarea lucrărilor la Secțiunea A. Interpretare;
  • 30 septembrie – 4 octombrie 2024: Evaluarea lucrărilor la Secțiunea B. Compoziție;
  • octombrie 2024: Concerte la nivelul centrelor mitropolitane;
  • 25-28 octombrie 2024: Etapa națională.

Programul etapei naționale

25 octombrie 2024

• Orele 12.00-14.00, la Facultatea de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul, Aula I.G. Coman: Conferință cu tema Credință și vindecare prin muzică; invitați: d-l conf. univ. dr. Radu Țincu, pr. Horia Prioteasa, d-l conf. univ. Andrei Drăgulinescu; moderator – pr. conf. univ. dr. Gheorghe Holbea.

26 octombrie 2024

• Orele 19.00-20.30, la Sala Radio: Concert cu participarea celor patru ansambluri corale câștigătoare; invitat special – Corul de Copii Radio.

27 octombrie 2024

• Participarea fiecărui ansamblu coral/a unui grup reprezentativ al acestuia la una din patru biserici/paraclise ale unor spitale din București: Paraclisul Spitalului Clinic Doctor I. Cantacuzino, Paraclisul Spitalului Clinic Victor Babeș, Biserica din incinta Institutului Clinic Fundeni, Paraclisul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii Grigore Alexandrescu din București; la finalul Sfintei Liturghii, fiecare ansamblu coral/grup reprezentativ va prezenta un recital de piese religioase.
  • Orele 18.00-19.30, Palatul Patriarhiei, Aula Magna Teoctist Patriarhul: Concert cu participarea celor patru ansambluri corale câștigătoare; invitat special – Corul Vox Medicalis; premierea ansambluri corale câștigătoare, a corurilor invitate și a compozitorilor.

Mai multe informații cu privire la desfășurarea acestui festival-concurs se găsesc pe site-ul patriarhia.ro.

Citește și: „Concept Laudati pe Domnul” 2024 Concept

Foto credit: Arhiva Basilica.ro / Mircea Florescu