Cea de-a XIII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru și Literatură „Liviu Rebreanu” se desfășoară în aceste zile la Bistrița. Timp de 6 zile, bistrițenii se pot întâlni cu personalități de marcă ale literaturii și pot lua parte la spectacole de teatru de excepție.

În a doua zi a Festivalului „Liviu Rebreanu”, 27 noiembrie, ziua nașterii scriitorului, tematica a constituit-o literatura religioasă.

La evenimentul cultural de la Bistrița a participat și Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului care a susținut o prelegere despre Liviu Rebreanu, cel care concentrează în opera sa specificul poporului român din ultimele secole.
De asemenea, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a prezentat și câteva aspecte ale relației cult-cultură la români referindu-se în mod special la jurnalismul religios în lumea contemporană.

Invitat la evenimentul de la Bistrița a fost și Preasfințitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord care a susținut o prelegere cu titlul „Vechiul sat românesc, noime pentru zilele noastre” în care a făcut un portret al satului românesc tradițional, al relațiilor interumane din sânul comunității, sistem aflat pe calea pierderii consistenței sale de odinioară.

A doua zi a festivalului a fost deschisă de către Prof. Dr. Mircea Gelu Buta, care a prezentat conferința „Intelectuali și artiști români legați de Biserică”. A urmat scriitorul italian Lio Fiorentino cu două prezentări de carte „A volte” (Câteodată) și „Fragili storie” (Poveste sensibilă), însoțite de lecturarea unor poezii mult premiate.

În semn de apreciere, Înaltpreasfințitului Părinte Andrei i-a fost oferită o Diplomă de excelență pentru efortul depus în susținerea culturii bistrțene.

Au urmat discuții la masa rotundă „Literatura religioasă contemporană” unde au fost exprimate opinii ample de către protopopul de Huși, Pr. Marcel Miron, preotul Dumitru Merticariu, preotul Tiberiu Vălean din Satu Mare, Protopopul ortodox al Bistriței, Pr. Alexandru Vidican, preoții Nicolae Feier și Vasile Beni de la Biserica Ortodoxă „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din Bistrița. În intervenția sa, Pr. Nicolae Feier a amintit că în biserica Banu din Iași odihnește vrednicul de pomenire Iacob Stamati, nepot al Sfântului Pahomie de la Gledin, de asemenea, a precizat că se lucrează la canonizarea voievodului Mihai Viteazul, jertfit pentru poporul român și pentru Biserica strămoșească.

Ziua a fost încheiată cu piesa de teatru „Chirița în carnaval” de Vasile Alecsandri, în regia lui Marius Bodochi, având în distribuție actori renumiți ai teatrelor bucureștene: Marius Bodochi, Rodica Popescu-Bitănescu, Anca Sigartău. Muzică live: Manuela Cara (Canada).

Festivalul continuă și în zilele următoare cu lansări de carte și dezbateri cu scriitori din țară și străinătate, și piese de teatru. Totul se va încheia vineri, 1 decembrie 2017, când, de la ora 17:00, va avea loc proiecția filmelor „Blestemul pământului, blestemul iubirii”, „Ciuleandra” și „Pădurea Spânzuraților”.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close