Peste 70 de copii din Cluj au participat în această săptămână, la biserica parohiei “Buna Vestire” din Cartierul Iris, la școala de vară “Copilărie Binecuvântată”. După cinci zile în care s-au jucat și au participat la diverse ateliere de creație, copiii au încheiat programul școlii de vară în rugăciune. Alături de ei s-a aflat Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, care a oficiat Paraclisul Maicii Domnului. Răspunsurile au fost date de copiii care au participat la atelierul de muzică. 
   Organizatorii școlii de vară au fost Seminarul Teologic Ortodox din municipiu, în parteneriat cu Grădinița Floare de Iris și Parohia Ortodoxă “Buna Vestire”. La activitățile care au debutat luni 8 iulie în prezența Preasfințitului episcop-vicar Vasile Someșanul au luat parte copii între 4 și 14 ani, dar și tineri care au  activat ca voluntari în cadrul proiectului. Copiii au participat la cinci ateliere practice: de muzică, pictură sau desen, lucru manual, atelier de mărgele sau teatru. În aceste activități au fost implicați profesori de la Seminarul Teologic Ortodox, precum părintele profesor de muzică diac. Daniel Mocanu, părintele paroh de la biserica „Buna Vestire” din Cluj, pr. Ambrozie Boca, dar și dascăli de la grădinița Floare de Iris și o profesoară de la Liceul de coregrafie și artă dramatică “Octavian Stroia” din Cluj, care a pregătit împreună cu participanții piesa de teatru “Arca lui Noe”.
   Activitățile au avut loc în fiecare zi, de luni și până vinery, de la ora 16 la biserica din cartierul Iris. La ora 18, după programul interactiv desfășurat în cadrul școlii de vară, copiii au participat și la un program duhovnicesc cu rugăciuni și discuții pe teme religioase. Potrivit directorului Seminarului Teologic Ortodox din Cluj, pr. Liviu Vidican Manci acesta este un proiect pilot, ce a venit din dorința și din inițiativa de a-i ajuta pe părinții clujeni ocupați cu locul de muncă și care nu mai au timp să-i supravegheze pe cei mici. Astfel Biserica și Școala și-au propus ca mai ales pe perioada vacanței de vară să desfășoare pentru copii activități educative și recreative în același timp, menite să îi ajute pe cei mici în dezvoltarea și formarea lor în spiritul valorilor moral creștine.
 
{joomplucat:30 limit=40|columns=4}

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close