În perioada 22-24 august 2014 va avea loc  şcoala de vară intitulată „Bucuria credinţei” la Mănăstirea „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, Rebra-Parva. Participanţii la această întâlnire- în număr de 40 de tineri- sunt membrii activi ai Asociaţiei Tinerilor la nivel de judeţ, care au fost implicaţi în diverse activităţi şi evenimente la nivel parohial sau de protopopiat, însă şi tineri dornici să se implice în acţiunile derulate sub egida organizaţiei de tineret.
Programul şcolii de vară este unul diversificat, incluzând conferinţe tematice, drumeţii, discuţii şi activităţi de socializare, îmbinate cu programul liturgic al mănăstirii. Activităţile vor debuta cu înmânarea mapelor ce conţin programarea evenimentelor din acest sfârşit de săptămână şi cu jocul de cunoaştere, menit să identifice abilităţi şi competenţe specifice fiecărui participant.

Lectorii invitaţi să conferenţieze vor aborda tematica voluntariatului ca misiune a Bisericii, punctând activităţile necesare şi dezirabile pentru o mai strânsă colaborare între comunitate şi tineri. Prima conferinţă –“Modalităţi de comunicare a credinţei” -va avea loc vineri la ora 15, când părintele Arhim. Conf. Dr. Teofil Tia va evidenţia aspecte importante legate de susţinerea comunităţii prin credinţă, încrederea în sine şi în semeni, respectiv rolul credinţei de liant între oameni. Analiza pragmatică a îmbinării voluntariatului şi credinţei va fi discutată şi exemplificată în conferinţa „Tipuri de activităţi în cadrul programelor parohiale pentru copii şi tineri”, susţinută de inspectorul pentru tineret Cluj, Radu Copil. Cea de-a treia conferinţă, susţinută de Ierom. Natanael Zamfirescu, duhovnicul mănăstirii Sf. Elisabeta  –“Despre smerenie, ascultare şi prietenie”-va fi structurată ca o concluzie a celor discutate, accentuând abordarea pe care trebuie  să o aibă voluntarii în devotamentul lor faţă de semeni.

Scopul acestei şcoli de vară este, dincolo de a discuta şi analiza aspecte importante legate de activităţile cu tinerii la nivel de judeţ, acela de relaţiona şi întări legăturile create între voluntari. De aceea, programul va include drumeţii şi sport, petrecere a timpului în natură, precum şi o vizită la Centrul Misionar de Tineret „Pr. Prof. Ioan Bunea”din Sîngeorz-Băi. Partea duhovnicească a întâlnirii va consta în participarea la programul liturgic al mănăstirii, unde ne vom putea reculege într-un spaţiu cu o puternică încărcătură duhovnicească. La finalul Sfintei Liturghii de duminică, dl. secretar eparhial dr. Valentin Vesa le va pune la suflet creştinilor prezenţi în biserică un cuvânt de învăţătură, îndemnându-i să se bucure împreună de credinţa împărtăşită.

Totodată, ne vom bucura de prezenţa în mijlocul nostru a Înalt Preasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, care le va adresa tinerilor un cuvânt ziditor, asigurându-i de susţinerea necontenită a Bisericii în proiectele demarate. Intenţia este ca rezultatul discuţiilor şi atelierelor de lucru din această şcoală de vară să poată fi concretizat în alte activităţi de factură socială, necesare comunităţii în vederea unei bune dezvoltări spirituale şi morale.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close