Credincioșii ortodocși au prăznuit duminică, 5 aprilie 2013, cea mai mare sărbătoare din anul bisericesc: Învierea Domnului nostru Iisus Hristos. Aceasta este cea mai mare sărbătoare a creștinismului, credința fundamentală a creștinismului. Este o sărbătoare a bucuriei depline, a luminii divine, a comuniunii și a sufletului. În această zi de mare praznic întreaga făptură sărbătorește biruinţa Mântuitorului lumii asupra morţii. În prima zi a Sfintelor Paști, ÎPS Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului a săvârșit de la ora 10, Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, în Catedrala Mitropolitană din municipiul Cluj-Napoca. În cadrul Sfintei Liturghii, după citirea Evangheliei, așa cum se obișnuiește în prima zi de Paști, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a dat citire cuvântului pastoral adresat cu ocazia Învierii Domnului, credincioșilor și preoților din eparhie. În acest an pastorala a fost intitulată: Capătul Căii. Dacă la Crăciun, ierarhul le propunea credincioșilor să își schimbe viața, mergând pe o altă cale, cea spre Hristos, acum la Paști, i-a îndemnat să mediteze la sfârşitul vieţii pământeşti, la capătul căii. Au fost prezenți la Liturghia Arhierească de la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca un numeros sobor de preoți și diaconi, mii de credincioși, precum și autorități locale. Răspunsurile în cadrul Sfintei Liturghii au fost date de Corul Catedralei Mitropolitane. La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei i-a binecuvântat pe toți cei prezenți la Sfânta Liturghie în această zi de mare praznic.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close