Biserica Ortodoxă sărbătorește pe 25 martie  praznicul Buneivestiri. În Arhiepiscopia Clujului sărbătoarea are o însemnătate îndoită, întrucât în această zi este serbat hramul Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Praznicul Bunei Vestiri va fi celebrat prin oficierea Liturghiei Sfântului Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia. Din sobor vor face parte: ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, ÎPS Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, PS Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului și PS Iustin Sigheteanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.

De asemenea, vor sluji membri ai Permanenței Consiliului Eparhial, protopopii Arhiepiscopiei Clujului, precum și preoți profesori ai instituțiilor teologice din  municipiu. Răspunsurile la slujbă vor fi date de corul Catedralei, dirijat de Pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

Pentru credincioșii clujeni, sărbătoarea Buneivestiri are o însemnătate deosebită. În această zi au fost întronizaţi cei doi mitropoliţi ai Clujului: vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu, şi ÎPS Părinte Andrei, actualul întâistătător al Mitropoliei.
Anul acesta se împlinesc patru ani de la întronizarea Înaltpreasfințitului Părintre Andrei, ca al doilea Mitropolit al Clujului. Acest moment important pentru Eparhie a avut loc în data de 25 martie 2011, în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, în prezența Patriarhului  Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Daniel, și a altor membrii ai Sfântului Sinod. În cei patru ani, Înaltpreasfinția Sa a desfășurat o bogată activitate. Au fost dinamizate parohiile, în special programele catehetice dedicate copiilor și tinerilor din bisericile de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Clujului, au fost sporite activitățile misionare, social-filantropice, precum și cele pastorale. Totodată, au fost construite noi locașuri de rugăciune, centre misionare pentru tineri, un nou campus universitar pentru teologi și un centru de îngrijiri paliative. În același timp, a fost înființat și un Colegiu Național Ortodox pentru copiii din clasele primare.

Astăzi, la ceas aniversar, ierarhii, clerul, cinul monahal și credincioșii din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, dar și din Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului, îi urează Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Andrei: Întru mulți ani, Stăpâne!

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close