Credincioșii din parohia ortodoxă Bociu au sărbătorit duminică, 28 iulie 2013, împlinirea unui an de la construcția bisericii din localitate. Evenimentul a fost marcat de comunitatea parohială prin prezența PS Vasile Someșanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, care a săvârșit aici Sfânta Liturghie. Slujba a fost oficiată de la ora 10 pe esplanada din fața bisericii, de un numeros sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură Preasfințitul Episcop Vasile a vorbit despre Mântuitorul Iisus Hristos, doctorul trupurilor și al sufletelor. Preasfințitul Vasile i-a îndemnat apoi pe cei prezenți la slujbă să asculte și să împlinească Cuvântul lui Dumnezeu și să sporească mărturia lor pentru Hristos. După Sfânta Liturghie a fost oficiată o slujbă de pomenire a ctitorilor acestui locaș de rugăciune.
   Parohia din Bociu a fost recent înființată, mai exact pe 15 august 2010. Ea a fost o filie a parohiei Buteni și are momentan statutul de parohie misionară. Biserica din sat cu hramul “SF. Prooroc Ilie Tesviteanul” a fost construită în mai puțin de un an, după ce vechea biserică a fost retrocedată cultului greco-catolic. Piatra de temelie a fost  pusă pe 17 iunie 2011, iar pe 29 iunie 2012 biserica a fost sfințită de ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei. Biserica de lemn realizată în stilul celor nord transilvănene a fost ridicată cu ajutorul fiilor satului și cu sprijinul Arhiepiscopiei Clujului, după cum am aflat de la părintele paroh Horea Șaitiș.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close