În a treia sâmbătă a Postului Mare, Preasfințitul Părinte Vasile Someșanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a participat dimineața, începând cu ora 8:00, la Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, oficiată în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.

Întrucât ziua de 18 martie ne aduce aminte de cel care a fost primul mitropolit al Clujului, vrednicul de pomenire Bartolomeu Anania, biserica a fost plină de credincioșii veniți pentru a-și aminti de cel care le-a fost păstor. În cadrul Sfintei Liturghii s-a rostit ectenia morților, iar la final a fost oficiată o slujbă de  parastas, la cripta ierarhilor de sub Catedrala Mitropolitană, acolo unde cel supranumit Leul Ardealului, își doarme somnul de veci alături de ceilalți înaintași la cârma Eparhiei.

Preasfințitul Vasile Someșanul a fost a fost numit Episcop-vicar al Eparhiei Clujului şi hirotonit întru arhiereu în urmă propunerii vrednicul de pomenire, mitropolit Bartolomeu, în vara anului 1998, la Mănăstirea Nicula.

 

„Mitropolitul Bartolomeu a avut două mari evlavii”

Arhimandritul Dumitru Cobzaru, născut tot în data de 18 martie, apropiat ucenic și colaborator al Mitropolitului Bartolomeu, atât în calitate de stareț al Mănăstirii Nicula cât și, ulterior, exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, a fost cel care l-a evocat pe vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu:

Cea mai mare și cea dintâi evlavie a avut-o față de Maica Domnului, izvorâtă și din faptul că el și-a iubit foarte mult mama. Și față de Maica Domnului, evlavia lui a fost într-atât de mare încât a socotit că el trebuie să locuiască în casa ei de la Mănăstirea Nicula. În același timp, având conștiința că prezența lui în Mănăstirea Nicula va aduce un plus, mai ales că vremurile nu erau foarte favorabile mănăstirii. A doua evlavie și asemănare, era Sfântul Ioan Botezătorul, prototipul monahului. În icoane, Sfântul Ioan Botezătorul este reprezentat cu aripi de înger, una dintre calitățile Mitropolitului Bartolomeu, pentru că, în scrierile sale s-a identificat cu îngerul fără aripi, care aripi le-a dobândit atunci când a plecat de pe pământ și cu care aripi poate să vină în preajma noastră ca să ne dea tărie și putere pentru a mărturisi credința, pentru a fi statornici în credință și pentru a nu ne pierde cu firea.

Seara, la Teatrului Național din Cluj-Napoca, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, a avut loc cel de-al șaptelea concert al Fundației Mitropolit Bartolomeu. Așa cum este tradiția, a fost invitat pentru a susține un recital de muzică clasică Cvartetul Transilvan al Filarmonicii din Cluj-Napoca. Concertul celor patru membrii a fost prefațat de un recital muzical susținut de Corala „Psalmodia Transylvanica” a Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj, dar și de discursul invitatului special din acest an,  Cristian Hadji Culea, directorul Teatrului Național din Iași.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close