Creștinii sunt îndemnați să își pregătească sufletele pentru primirea pruncului Iisus cel Mântuitor. Mesajul a fost dat vineri,19 decembrie 2014, de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei prin intermediul presei, creștinilor de pretutindeni. Înaltpreasfinția Sa a precizat că deși lumea de azi se confruntă cu multe probleme și necazuri, Domnul Iisus coboară an de an pentru a aduce bucurie deplină tuturor. „Noi creștinii credem că Domnul Hristos este prezent în Sfânta Cuminecătură și dacă ne curățim sufletește, facem acte de caritate și ne  spovedim bine, ne pregătim ieslea sufletului, ca-n ea să vină pruncul Iisus cel Mântuitor, așa cum a venit în ieslea a peșterii din Betleem. Într-o lume în care ne confruntăm cu multe probleme, în care creștinii noștri au multe necazuri, neajunsuri, lipsuri, totuși Domnul Hristos coboară și el singur poate aduce bucurie deplină”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

În mesajul de Crăciun, Părintele Mitropolit a adresat și un îndemn părinților, învățătorilor și profesorilor să aibă o mare grijă față de copii, față de creșterea și educarea lor pentru viitorul țării noastre. Îndemnul a venit în urma deciziei Curții Constituționale de a scoate materia religie din școli, aceasta după ce înaintații noștri au luptat pentru acest drept chiar cu prețul vieții lor. „Una dintre cele mai mari cuceriri după căderea comunismului a fost introducerea orei de religie în programa școlară. Din nefericire, Curtea Constituțională a decis ca la începerea școlii toți părinții sau copiii să facă o cerere prin care să solicite studierea religiei. Credem că astfel este pusă o barieră în calea unei activități foarte importante pentru viitorul țării noastre, pentru că omul ca să fie om trebuie educat, așa cum a spus celebrul pedagog din evul mediu Comenius”, a declarat Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close