În perioada 22 -24 august 2013 va avea loc la Baia Mare reuniunea tinerilor ortodocși din Mitropolia Clujului, Maramureşului şi Sălajului. La acest eveniment, aflat la prima ediție, sunt așteptați peste 1000 de tineri cu vârste cuprinse între 15 și 30 de ani, atât din municipiul Baia Mare, cât și din zona Clujului, a Maramureșului și a Sălajului. Vor fi prezenţi şi alți tineri, delegaţi din partea mai multor Episcopii din ţară. În cadrul acestei reuniuni cei prezenți vor avea parte de un amplu program pe parcursul căruia vor redescoperi moştenirea culturală şi spirituală ortodoxă. Sub genericul „Tinerii ortodocși în fața provocărilor contemporane”, ei vor identifica principalele obstacole pe care le au de înfruntat în viaţa lor socială, culturală şi religioasă şi vor încerca să găsească soluţii pentru depăşirea acestora. Un alt subiect important ce va fi abordat în cadrul dezbaterilor va fi – „Tinerii ortodocși – mărturisitori ai identității”,  subiect ce își propune să prezinte identitatea culturală şi religioasă a românilor din nord-vestul Transilvaniei în context european contemporan. De asemenea se vor susţine conferinţe pe teme de istorie și tradiție, precum și despre valorile estetice ieri și azi.
Pe lângă dezbaterile și conferințele ce vor avea loc pe teme actuale, de interes pentru tineri, participanții vor avea un program de rugăciune în fiecare zi și vor vizita unele obiective cu caracter cultural și istoric precum muzee, biserici și monumente din zonă.

 

Programul întâlnirii

Reuniunea tinerilor ortodocși din Mitropolia Clujului, Maramureşului şi Sălajului va debuta joi, 22 august, cu primirea oaspeților și a delegațiilor și oficierea de la ora 20 în Catedrala Episcopală din Baia Mare a rugăciunilor de seară și a unei slujbe de Te-Deum. Mai apoi, de la ora 21, va avea loc un program muzical în zona catedralei. A doua zi va debuta cu oficierea, de la ora 8, a rugăciunii de dimineață, iar de la ora 10 vor începe dezbaterile propriu-zise pe tema prestabilită „Tinerii în Faţa Provocărilor Contemporane”. Un moment important va avea loc vineri, 23 august, când va fi organizată de la ora 19 procesiunea „Bucuria de a fi Creştin”,  pe traseul: Muzeul Satului – Primăria Municipiului  și Catedrala Episcopală. Manifestările se vor încheia sâmbătă, 24 august, cu participarea tinerilor la un program de rugăciune, urmat de festivitatea de închidere a reuniunii.
Reprezentanții Episcopiei ortodoxe române a Maramureșului și Sătmarului au declarat, într-un comunicat de presă, că se așteaptă ca evenimentul să fie un exerciţiu social şi o manifestare a solidarităţii tinerilor ortodocşi în faţa greutăţilor şi a provocărilor cu care ei se confruntă. 

 

Educația tinerilor, o preocupare constantă a Mitropoliei Clujului

Reuniunea tinerilor ortodocși este prima activitate a Asociației Tineretului Creștin Ortodox din Mitropolia Clujului. Asociația a fost înființată anul acesta, în februarie, în ședința Sinodului Mitropolitan reunit la Cluj. Inițiativa vine ca o grijă și o preocupare pastorală pentru soarta și educația tinerilor, mai ales că aceștia sunt agresați tot mai mult de tentația tutunului, a alcoolului, a drogurilor, a vulgarității de limbaj și a devierilor de comportament, spun reprezentanții Mitropoliei Clujului.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close