În Duminica Sfinților Români, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul comunității parohiale din Cara, comuna Cojocna, județul Cluj, unde a resfințit biserica și a oficiat Sfânta Liturghie.

   Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat la ora 8:30 de către fii satului și copilașii parohiei, îmbrăcați în costume populare. Pe urmă a fost oficiată slujba de resfințire a bisericii, ocrotită de Sfinții Arhangheli Mihail si Gavriil. La ora 10 a inceput Sfânta Liturghie, oficiată de Înaltpreasfințitul Andrei, înconjurat de un sobor de 10 slujitori. Răspunsurile au fost date de corul parohiei.

   Întrucât astăzi în Patriarhia Română se sărbătoresc toți Sfinții români, Înaltpreasfințitul Andrei le-a prezentat credincioșilor câteva exemple dintre aceștia, vorbindu-le despre Sfântul Martir Constantin Brâncoveanu și despre Sfântul Ioan Valahul. A subliniat, Înaltpreasfinția Sa, că sfințenia și viața creștină încep încă din copilărie, iar de aceea este deosebit de importantă educația pe care cei mici o primesc de la mamele și bunicile lor, principalele modele care pot călăuzi pașii omului spre sfințenie. De asemea, Mitropolitul Clujului, le-a amintit credinciosilor îndemnul marelui savant și pedagog creștin Simion Mehedinti care spunea: „Nu poti fi om pe deplin fără să fii creștin și ca un om, ca și un popor atât prețuiește cât a înțeles din Evanghelie.

   Biserica din localitatea Cara a fost construită în anul 1908. Din cauza vechimii și a degradării avansate, în ultimii ani locașul de rugăciune a fost supus unor ample lucrări de reabilitare, fapt pentru care astăzi s-a săvârșit slujba de resfințire a bisericii.

Datorită râvnei cu care păstorește comunitatea din Cara, dar și pentru eforturile depuse în vederea renovării locașului de rugăciune, preotul paroh, părintele Florin Colcer, a fost ridicat la rangul de iconom stavrofor.

De asemenea, diplome de aleasă cistire au primit din partea IPS Andrei, primarul comunei Cojocna, pictorul care s-a ocupat de zugrăvirea bisericii dar și ceilalți ctitori ai asezământului de rugăciune.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close