În Duminica a 22-a după Rusalii (a bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr), 5 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Fundătura, județul Cluj, cu prilejul resfințirii bisericii parohiale.

De la ora 8:30, Preasfinția Sa a săvârșit slujba de resfințire a bisericii parohiale, cu hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”, edificată între anii 1931-1933. Restaurat și înfrumusețat în ultima perioadă, la interior și exterior, lăcașul de cult a fost binecuvântat prin stropire cu apă sfinţită şi prin ungere cu Sfântul și Marele Mir, iar în piciorul Sfintei Mese au fost așezate moaște de mucenici.

În continuare, pe un podium special amenajat în proximitatea bisericii, Episcopul-vicar Benedict, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie. Din sobor au făcut parte: protopopul de Gherla – preotul Iulian Paul Isip, protopopul de Rădăuți – preotul Ionel Constantin Maloș, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, starețul Mănăstirii Băișoara – arhim. Iacob Rus, preotul paroh Alexandru Marian Man, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice duminicale, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „Să ascultăm de cuvântul Scripturii”, în care a evidențiat importanța cuvântului Scripturii în viața credincioșilor.

 

Răspunsurile liturgice au fost date de grupul vocal „Synavlia” din Cluj-Napoca. La chinonic, grupul de tineri al parohiei a interpretat pricesne.

La finalul slujbei, preotul paroh Alexandru Man a mulțumit ierarhului, oficialităților, celor prezenți și tuturor celor ce au ajutat la reabilitarea lăcașului de cult. În semn de prețuire și recunoștință, acesta i-a oferit Preasfinției Sale o icoană cu Maica Domnului.

Pentru întreaga activitate pastorală și administrativă, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul l-a hirotesit iconom stavrofor, cu dreptul de a purta crucea pectorală, pe parohul Alexandru Marian Man. Doamna preoteasă Maria Manuela Man și primarul comunei Iclod, Emil Ioan Pîrțoc, au primit Ordinul „Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin”. Pavel Rus a fost distins cu Ordinul „Mihai Vodă” pentru mireni, Monica Mișca și Vasile Morar au primit Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”, iar Membrii Consiliului și Comitetului Parohial și alți binefăcători au primit diplome de aleasă cinstire.

Slujba a avut loc în prezența oficialităților locale, a fiilor satului, a numeroși credincioși și tineri îmbrăcați în straie populare.

Scurt istoric

Această aşezare, atestată documentar în 1269, sub denumirea de „terra Geneu”, ulterior Ieneu, Ineu, Inău, iar după 1918, Fundătura, a avut edificată prima biserică abia în 1753, din lemn de gorun, din pădurea seculară ce se afla mai sus de biserică, dincolo de pământul numit „Dumaia”.

Biserica actuală, cu hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”, a fost construită între anii 1931-1933, iar în anul 1971, respectiv între anii 1986-1988, a fost renovată și înfrumusețată, fiind împodobită cu pictură în tehnica frescă, realizată de pictorul Constantin Bumbu. Arhiepiscopul Teofil Herineanu, apoi Arhiepiscopul Justinian Chira au binecuvântat lucrările de renovare și au resfințit biserica.

Începând cu 2015, sub coordonarea preotului paroh Alexandru Marian Man și cu sprijinul credincioșilor parohiei, biserica a beneficiat de o serie de lucrări de renovare și înfrumusețare: consolidarea turnului, refacerea faţadei şi a curţii, reconstrucţia pridvorului, refacerea acoperişului şi a pereţilor exteriori, uşi şi ferestre noi, mobilier bisericesc înnoit, încălzire centrală, restaurarea picturii, înlocuirea iconostasului şi a icoanelor acestuia, şi, mai ales, a Sfintei Mese cu una din marmură de Vraţa. Marea majoritate a reparaţiilor au fost realizate prin donaţiile credincioşilor vrednici ai parohiei, însă contribuţii majore au fost şi din partea Primăriei comunei Iclod.

În data de 22 decembrie 2019, cu prilejul sărbătoririi a 750 de ani de la prima atestare documentară a localității, în mijlocul credincioșilor din Fundătura, ce numără aproximativ 270 de familii, a fost prezent Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close