Sâmbătă, 25 mai 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Tiocu de Jos, comuna Cornești, județul Cluj.

Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a resfințit biserica parohială, după ce în ultimele luni s-au efectuat ample lucrări de renovare și înfrumusețare atât la interior, cât și la exterior. Apoi, Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhid. Claudiu Grama, protopopul de Gherla, pr. Paul Iulian Isip, protopopul de Dej, pr. Ioan Buftea, preotul paroh Sorin Botiș, alături de alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, prin intermediul căruia i-a îndemnat pe credincioși să păstreze și să guste din apa cea vie a credinței.

În cadrul Sfintei Liturghii, ÎPS Andrei l-a hirotonit întru preot pe diaconul Florin Miholca pe seama Parohiei Gersa 2, Protopopiatul Năsăud.

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a oficiat Taina Sfântului Botez pentru pruncul Alexandru, cel de-al doilea copil al preotului paroh Sorin Botiș și al doamnei preotese Maria.

La finalul slujbei, Părintele Paroh a mulțumit Ierarhului pentru prezență și binecuvântare.

Pentru întreaga activitate desfășurată în parohie, ÎPS Părinte Andrei l-a hirotesit sachelar pe părintele Sorin Botiș, cu dreptul de a purta brâul albastru. De asemenea, membrii comitetului și consiliului parohial au fost distinși cu diplome de aleasă cinstire, precum și alți binefăcători.

Lăcașul de cult din Tiocu de Jos a fost construit între anii 1937-1938, anul acesta împlinindu-se 80 de ani de la sfințirea bisericii.