Biserica din localitatea bistrițeană Rusu Bârgăului a fost resfințită marți, 21 octombrie 2014, în ziua de prăznuire a Sfinților Cuvioși Mărturisitori  Visarion și Sofronie, a Sfântului Mucenic Oprea și a Sfinților Preoți Mărturisitori Ioan din Galeș și Moise Măcinic din Sibiel. Resfințirea locașului de cult a fost urmată de Sfânta Liturghie, ambele slujbe fiind săvârșite de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului.

Celor prezenți, ierarhul le-a vorbit despre importanța mărturisirii învățăturii de credință, oferind exemplul Sfinților Mărturisitori pomeniți în această zi în calendarele ortodoxe. Înaltpreasfințitul Andrei a pus accent pe jertfa acestora, în condițiile în care, mărturisirea pe care ei au făcut-o le-a adus martiriul. Ierarhul a concluzionat că, deși în zilele noastre avem o mare libertate de exprimare, oamenii nu se mai folosesc de aceasta pentru a-L mărturisi pe Hristos: „Mucenicii Ardeleni, pentru Domnul Hristos și pentru Biserica noastră, și-au dat viața. Ei au avut o credință tare și erau siguri că merg în rai. Cuvântul Domnului Hristos din Evanghelie l-au luat foarte în serios li l-au împlinit întocmai. Noi îl mărturisim cu toată ființa noastră pe Hristos și Ortodoxia, în lumea în care trăim? Credința aceasta frumoasă, ducătoare la mântuire au apărat-o cu prețul vieții Mărturisitorii noștri Ardeleni”.

Parohia Rusu Bârgăului a fost timp de mai mulți ani, începând cu 1791, sediul protopopiatului din zona Bistriței. Biserica parohială cu hramul „Sfântul Nicolae” a fost reabilitată în ultimii 10 ani, atât la interior cât și la exterior.  Datorită valorii istorice pe care o are atât parohia cât și biserica acesteia, preoții care au slujit aici s-au străduit să o păstreze în bună stare, a declarat părintele paroh Ioan Platon: „Din această obligație istorică și din toate reperele istorice ale parohiei, am concluzionat că trebuie să avem un respect deosebit, să întreținem locașul actual, situat în locul central, unde credincioșii au construit o biserică frumoasă și au adus un iconostas pictat de la Viena și au întreținut-o prin vrednicii părinți de atunci, până astăzi”.

 

 

 

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close