Biserica Parohiei Sântejude din Protopopiatul Gherla a fost resfințită astăzi de Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei. Slujba a început la ora 9. În cadrul acesteia s-a înconjurat biserica de către întregul sobor alături de credincioși, pereții locașului de cult au fost stropiți cu aghiasmă și unși cu Sfântul și Marele Mir iar în piciorul Sfintei Mese au fost așezate moaște. După ora 10, pe scena din curtea bisericii, s-a oficiat Sfânta Liturghie.

Păstorii cei buni își pun viața pentru oile lor

În cuvântul de învățătură Părintele Mitropolit le-a vorbit credincioșilor prezenți despre păstorii cei buni, preoții noștri, care au dus credința din generație în generație timp de peste doua mii de ani.

Răspunsurile au fost date de corala Sf. Ecaterina a asociației de tineret din Protopopiatul Gherla, dirijată de dna. Adriana Baciu.

În timp ce mulțimea de oameni care s-au spovedit au fost împărtășiți de Părintele Mitropolit, tinerii din corală au susținut un recital de pricesne tradiționale.

Pentru merite deosebite pe plan pastoral, social dar și edilitar (restaurarea bisericuței de lemn, reabilitarea bisericii din filie, a bisericii parohiale și a casei parohiale) preotul paroh, pr. Paul Florin Runcan, a fost hirotesit iconom stavrofor. Ctitorul principal a primit Ordinul Sf. Pahomie de la Gledin, iar ceilalți credincioși care au sprijinit biserica, diplome de aleasă cinstire.

Părintele Mitropolit a fost însoțit de la Centrul Eparhial de secretarul eparhial Protos. Benedict Vesa și de Arhid. Claudiu Grama, consilierul de protocol. De asemenea din sobor au făcut parte protopopul de Gherla, pr. Paul Isip, starețul Mănăstirii Nicula, Arhim. Nicolae Moldovan și alți peste 20 de preoți din zonă și fii ai satului.

Tinerii, viitorul Bisericii și al Țării

La final, Înaltprasfințitul Părinte Andrei i-a felicitat pe membrii coralei Sf. Ecateriana a Protopopiatului Gherla și a amintit importanța pe care Biserica Ortodoxă Română o acordă activităților cu tinerii și educației și formării acestora:

„nu putem să nu subliniem faptul că anul acesta a fost dedicat de către Sfântul Sinod educării copiilor și tinerilor. Ori, aici avem un exemplu concret de felul în care tinerii din Asociația Tinerilor Creștini Gherla sunt activi și au participat la Sfânta Liturghie, răspunzând frumos. Felicitări pentru tineri, pentru părintele protopop, părinților parohi dar și doamnei preotese Adriana Baciu din Geaca. E mare lucru să avem grijă de tineri, steagul îl predăm lor. Noi mâine ne ducem, rămân ei, și atâta vreme cât ne vom păstra credința și tradiția, valul vremelniciei nu ne înghite.”

Copiii și tinerii care au luat parte la Sfânta Liturghie au primit din partea Înaltpreasfințitului Andrei iconițe și cărți de rugăciune.

După Sfânta Liturghie s-a săvârșit slujba sfeștaniei la casa parohială.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close