Biserica cu hramul „Sf. M. Muc. Varvara” din localitatea clujeană Ticu-Colonie, veche de aproape 300 de ani, a fost resfințită astăzi, 7 iunie 2014, de ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului.  Slujba a început la ora 9: 30 și a fost urmată de Sf. Liturghie, ambele fiind săvârșite în sobor de preoți și diaconi.
În cuvântul de învățătură adresat de ÎPS Părinte Andrei celor prezenți, Înaltpreasfinția Sa le-a vorbit despre însemnătatea zilei de astăzi și anume a pomenirii morților, sau a moșilor de vară: „La soroace sfinte îi pomenim pe cei adormiți și ne rugăm lui Dumnezeu să le facă parte de odihnă. Așa se face că și astăzi, în sâmbăta Rusaliilor, îi pomenim pe toți morții noștri”.
La finalul slujbei, Mitropolitul Clujului a acordat Pr. paroh Viorel Șuteu, distincția de iconom și diplome de aleasă cinstire celor care au contribuit la lucrările de reabilitare efectuate de-a lungul timpului la locașul de cult.

Biserica din lemn, cu  hramul „Sf. M. Muc. Varvara” a fost  ridicată în  1735  în  localitatea Tămașa din județul Sălaj, de unde a fost adusă în 1935 în  filia Ticu-Colonie, ce aparține de Parohia Dâncu, Protopopiatul Huedin. Locașul de rugăciune a fost reabilitat în ultimii ani, atât în interior cât și în exterior.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close