În duminica a treia după Rusalii credincioșii parohiei Orman din Protopopiatul Gherla l-au primit în comunitatea lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului.

Ierarhul a sosit în sat în jurul orei 9 și a fost întâmpinat de credincioșii îmbrăcați în costume populare, și de un soborul numeros de preoți alături de protopopul de Gherla, Pr Paul Isip.

După ce i-a binecuvântat și le-a mulțumit pentru primirea frumoasă, Înaltpreasfințitul Părinte a oficiat slujba de resfințire a bisericii, întrucât în ultimii ani au avut loc lucrări de renovare și amenajare. În timpul celebrării și pe dinafară și pe dinăuntru , biserica a fost stropită cu agheasmă, unsă cu sfântul și marele mir, iar în masa altarului s-au pus sfinte moaște de mucenici.

ÎPS Andrei: „Mântuitorul ne învață astăzi că nu trebuie să-i slujim și lui Dumnezeu și lui mamona, ci să-i slujim numai lui Dumnezeu , pentru că El, cel ce poartă de grijă crinilor câmpului și păsărilor cerului, va avea grijă și de noi păcătoșii”.

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată pe scena special amenajată în apropierea lăcașului de cult, iar după citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a adresat un cuvânt de învățătură intitulat: Dumnezeu și mamon prin care i-a îndemnat pe oameni să se ferească de patimi, în special de dragostea exagerată pentru avere.

Mântuitotul Iisus Hristos ne spune că nu putem sluji la doi domni și lui Dumnezeu și lui mamona.

Două mari patimi ne sunt prezentate astăzi, pe de o parte iubirea de bani pe de altă parte plăcerea trupească. Ca omul să se desfete cu toate plăcerile trupești are nevoie de bani. Dar întrebarea care se pune este: totuși noi avem familii, avem copii, avem griji, avem necazuri, nu e nevoie și de bani? Tuturor le dă soluția Sfântul Apostol Pavel în prima epistolă către Timotei, cap 6, începând cu versetul 7: Pentru că noi n-am adus nimic în lume, tot aşa cum nici nu putem să scoatem ceva din ea afară; Ci, având hrană şi îmbrăcăminte cu acestea vom fi îndestulaţi. Cei ce vor să se îmbogăţească, dimpotrivă, cad în ispită şi în cursă şi în multe pofte nebuneşti şi vătămătoare, ca unele care cufundă pe oameni în ruină şi în pierzare. Că iubirea de argint este rădăcina tuturor relelor şi cei ce au poftit-o cu înfocare au rătăcit de la credinţă, şi s-au străpuns cu multe dureri.

Echilibru, pâinea cea de toate zilele și îmbrăcămintea așa ne învață Sfântul Apostol Pavel.

La final Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, datorită misiunii sociale și pastorale, l-a ridicat la rangul de iconom stavrofor pe preotul paroh Liviu Retegan.

Principalului ctitor, d-ului Vasile Ciceuan, i-a fost conferit în semn de apreciere Ordinul Sfinții Martiri Năsăudeni iar tuturor celor care s-au implicat în înfrumusețarea lăcașului de cult le-au fost oferite Diplome de aleasă cinstire.

Evenimentele s-au incheiat cu o slujbă de sfeștanie oficiată la casa parohială.

Foto: Dumitru Cucură

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close