Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului,  Înaltpreasfințitul Părinte  Andrei, a săvârșit în Sfânta și Marea Joi din Săptămâna Patimilor, în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia.

Slujba a început la ora 8.00, iar în cadrul ei, Înaltpreasfințitul Andrei a sfințit Paștile, pe care credincioșii le vor putea primi în noaptea de Înviere. Tot astăzi, la Proscomidie, s-a scos un Agneţ special din care se pregătește Sfânta Euharistie pentru împărtăşirea bolnavilor şi a pruncilor nou-botezaţi, în timpul întregului an. Sfântul Agneţ a fost aşezat în chivotul de pe Sfânta Masă, iar în ziua de marţi din Săptămâna Luminată va fi uscat şi sfărâmat după o rânduială specială.

În cuvântul de învățătură, Mitropolitul Clujului a vorbit despre însemnătatea zilei de azi: „La Sfânta Liturghie ne-am amintit, așa cum am auzit din Evanghelie, că astăzi, în Joia Mare, Domnul Iisus Hristos a instituit cea mai importantă slujbă, cea mai importantă celebrare pe care o avem noi până la sfârșitul veacurilor. După ce a săvârșit Taina Sfintei Euharistii a poruncit: «Aceasta să o faceți spre pomenirea Mea!». Ori de câte ori participăm la Sfânta Liturghie realizăm cât de importantă este, dar în mod special astăzi, în Joia Mare, când a fost ea instituită. Și apoi, ne mai spun Sfinții Părinți că în Joia Mare ne mai aducem aminte de rugăciunea Domnului Hristos care s-a rugat Lui Dumnezeu Tatăl ca noi, cei ce credem în El să fim una, cum El și cu Tatăl, una este, ca lumea să creadă că Dumnezeu Tatăl L-a trimis. Ne mai amintim astăzi  de vânzarea Domnului și de patimile Lui”.

La finalul Sfintei Liturghii a avut loc rânduiala specială a „spălării picioarelor”. În timpul citirii Evangheliei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, încins cu un ştergar, a spălat picioarele a 12 preoți și tineri teologi, în fața Sfântului Altar. Mitropolitul Clujului a urmat astfel exemplul Mântuitorului Hristos, Cel care, înainte de Cina cea de Taină, în smerenia-I desăvârşită, a spălat picioarele ucenicilor. Rânduiala spălării picioarelor s-a terminat prin rostirea unei rugăciuni speciale prin care s-a cerut ca Dumnezeu să spele păcatele poporului lui Dumnezeu. Acest ritual este o pildă de dragoste și un îndemn dumnezeiesc la smerenie și iubirea aproapelui.

La Sfânta Liturghie oficiată în Joia Mare în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca au participat mii de credincioși, iar mulți dintre ei s-au împărtășit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close