Radio Renaşterea, al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului si Clujului aniversează la 1 mai 15 ani de emisie. Cu acest prilej vor fi organizate o serie de evenimente culturale și religioase.
Timp de două zile ascultătorii Radio Renașterea vor afla mai multe despre jurnalismul religios din România, vor putea participa la un spectacol aniversar de folclor și vor putea vizita sediul radioului pentru a se întâlni cu redactorii și realizatorii de programe.

Simpozion dedicat jurnalismului religios

Miercuri 30 aprilie în Aula „Nicolae Ivan” a Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, cartierul Mărăști, de la ora 11, 00, va avea loc un simpozion intitulat Jurnalismul religios în peisajul mediatic actual. La eveniment vor participa Răzvan Bucuroiu, directorul TVR 3 și editorul revistelor Lumea credinței și Lumea monahilor, Remus Rădulescu, realizator de emisiuni religioase la Radio România, Ciprian Olinici, directorul Radio Trinitas al Patriarhiei Române, Radu Preda, Preşedintele executiv al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc. Discuțiile vor fi moderate de Paul Siladi, directorul Radio Renașterea.
Manifestarea, dedicată atât jurnaliștilor, cât și publicului larg, va fi transmisă în direct la Radio Renașterea.

Ziua porților deschise la Radio Renașterea

Joi, 1 mai, de la ora 8,00,  se va oficia Sf. Liturghie în Catedrala Mitropolitană, urmată de o slujbă de mulțumire pentru activitatea din cei 15 ani de emisie. În continuare, între orele 10,00 și 16,00 porțile radioului vor fi deschise pentru cei care doresc să viziteze redacția și să stea de vorbă cu realizatorii de emisiuni.

Spectacol aniversar de folclor – Acasă la creștini

Seara, de la 18, clujenii sunt invitați la un spectacolul extraordinar de folclor „Acasă la creștini” în sala „Auditorium Maximum” a Universității Babeș-Bolyai, situată pe strada E. de Martonne nr.1. Pe scenă vor urca interpreții: Nicolae Mureșan și Nicolae Mureșan jr., Cornelia Ardelean Archiudean, Alexandru Pugna, Ana Ilca-Mureșan, Năstăcuța Iuga, Anuța Motofelea, Nicu Cioancă, Andreea Ciupe și Vlăduța Lupău. De asemenea vor evolua Ansamblul „Transilvania” din Baia-Mare și grupul folcloric „Glanetașul” al Căminului Cultural Agrieș, jud. Bistrița-Năsăud. Intrarea la spectacol este liberă.

Un radio care mângâie sufletele

 Radio Renașterea a fost înființat la inițiativa vrednicului de pomenire Mitropolitul Bartolomeu și emite de la 1 mai 1999, pe frecvenţa 91 MHz, în municipiul Cluj-Napoca şi împrejurimi. De la 1 mai 2004 poate fi recepţionat pe internet la adresa www.radiorenasterea.ro, iar de la 1 mai 2005 emite şi la Bistriţa pe frecvenţa 102 MHz.
Grila de programe cuprinde transmisiunea zilnică a slujbelor din Catedrala Mitropolitană, emisiuni cu caracter religios, cultural, social, muzical şi informativ, emisiuni ce se doresc a fi spaţii de întâlnire şi dialog dintre Evanghelie şi sensibilităţile omului contemporan.
 Redacţia cuprinde departamentele: teologic, social, cultural-muzical, informativ și tehnic în care lucrează 18 de redactori. Colectivul redacţional este format, din oameni tineri şi foarte tineri, cu studii diferite: teologie în cea mai mare parte dar şi filozofie, filologie, teatru, jurnalism. Despre acest important instrument misionar al Arhiepiscopiei Clujului, Arhiepiscopului şi Mitropolitul Clujului, IPS Andrei spune: „Radio Renaşterea  aduce îmbărbătare, întărire şi, pe lângă cuvântul lui Dumnezeu, propovăduit în toată eparhia, emisiunile culturale şi cele muzicale le dau posibilitatea credincioşilor să îşi mângâie sufletele.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close