Un aşezământ social destinat copiilor lipsiţi de ocrotirea părinţilor va fi construit în comuna clujeană Floreşti. Centrul va purta numele “Sfantul Onufrie” și va fi găzduit de mănăstirea cu hramul “Acoperământul Maicii Domnului”. Piatra de temelie a fost pusă miercuri, 12 iunie 2013, de mitropolitul Clujului, ÎPS Părinte Andrei. Ierarhul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi a sfințit de la ora 18 terenul din apropierea mănăstirii Florești, pe care va fi ridicat centrul social. La finalul slujbei ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a vorbit despre viața veșnică promisă de Mântuitorul Hristos, celor ce se vor asemăna copiilor și despre importanța sprijinirii pruncilor singuri pe lume.
Proiectul Centrului „Sfântul Onufrie” este demarat de Asociaţia Filantropică cu același nume şi va fi coordonat de duhovnicul Mănăstirii Floreşti, părintele Visarion. Complexul social va cuprinde 4 case de tip familial, organizate în aşa fel încât să poată găzdui, fiecare, câte 10 copii separaţi temporar sau definitiv de părinţi. În perioada următoare vor fi demarate lucrările de construcție ale complexului de servicii sociale, a precizat Părintele Visarion Pașca. Când va fi gata, aici vor fi găzduiți, pe o perioadă nedeterminată, aproximativ 50 de copii separaţi temporar sau definitiv de părinţi. Cadre specializate le vor oferi îngrijire, educare şi suport emoţional, iar maicile manăstirii se vor implica în activităţile educative precum ore de muzică, de desen și de religie. Coordonatorul proiectului, duhovnicul Mănăstirii din Floreşti, părintele Visarion, a precizat că ideea i-a aparținut vrednicului de pomenire mitropolitul Bartolomeu,  încă de la construcţia mănăstirii. “Încă de la începutul mănăstirii, de când s-a pus piatra de temelie a așezământului monahal cu hramul “Acoperământul Maicii Domnului” de la Florești s-a gândit ca această mănăstire să aibă în apropierea ei un centru de asistență socială, un cămin pentru bătrâni, o casă pentru copii și chiar o policlinică, se gândea înainte vrednicul de pomenire Mitropolitul Bartolomeu. Sigur având în construcție biserica mănăstirii și celelalte clădiri anexe, proiectul a fost lăsat deoparte. Anul trecut am reluat în discuție acest proiect cu ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, care a îmbrățișat ideea de a se face în apropierea mănăstirii Florești un centru pentru copii cu probleme, pentru cei orfani. Astfel cu binecuvântare arhierească, centrul va fi construit pe un teren în apropierea mănăstirii și va fi ocrotit de Sfântul “Onufrie cel Mare”.
 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close