PS Vasile Someșanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului Feleacului și Clujului și-a aniversat astăzi, 30 decembrie 2013, ziua de naștere. Cu această ocazie Preasfinția sa a oficiat dimineața Sfânta Liturghie în Capela Școlii “Christiana” ce poartă hramul „Sfântul Vasile cel Mare”, situată pe Aleea Moldoveanu nr 3. Alături de Preasfinția sa a slujit un sobor de preoți și diaconi din care au făcut parte exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, pr. arhim. Dumitru Cobzaru, directorul Școlii “Christiana”, pr. Claudiu Precup și pr. Călin Ficior. În cadrul cuvântului de învățătură Preasfințitul Vasile a vorbit despre  importanța Centrului Social Misionar „Sfântul Vasile cel Mare” al Arhiepiscopiei Clujului, în ajutorarea celor nevoiași: “Centrul oferă celor care au nevoie de aceste servicii, deci recuperare din abandon școlar și, în același timp, o pregătire pentru o viață corectă, demnă și cinstită. De asemenea, prin cantina Sfântul Ștefan, care funcționează în acest Așezământ, se  oferă la 100 de persoane, prin anchetă socială, un prânz, de luni până vineri. Tot aici funcționează Centrul de tineret unde se oferă meditații și activități extrașcolare spre o continuă integrare și sporire, completarea actului educațional, pe care copiii și tinerii îl parcurg în școlile în care sunt înscriși”.
  La finalul cuvântului, Preasfinția sa le-a mulțumit tuturor celor care au fost prezenți astăzi la Sfânta Liturghie și l-au felicitat cu ocazia zilei de naștere Vă mulțumesc tuturor că ați venit astăzi aici la capela Școlii Christiana pentru a fi împreună în această comuniune și ne rugăm bunului Dumnezeu să o putem să o păstrăm și să o sporim. Dumnezeu să vă dea sănătate și un An Nou cu pace și cu multe împliniri”.
După Sfânta Liturghie, la Centrul Eparhial, în prezența Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Andrei,  Preasfințitul Vasile Someșanul a fost felicitat cu ocazia zilei de naștere de angajații Centrului.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close