Parohia ortodoxă din localitatea clujeană Săcel, păstorită de părintele Mihai Bogdan și-a sărbătorit hramul ieri, de praznicul ”Schimbarea la Față”. Slujbele dedicate hramului au început încă de luni, 5 august, când a fost oficiată Slujba Vecerniei și Paraclisul Maicii Domnului. În ziua hramului, de la ora 9 a fost săvârșită Utrenia, iar de la ora 10 Sfânta Liturghie, în sobor de aproape 10 preoți veniți din localitățile învecinate. Răspunsurile la strană au fost date un grup de trei tineri teologi. Credincioșii parohiei și în special cei tineri au luat parte la slujbă îmbrăcați în costume populare și la momentul potrivit au cântat pricesne închinate Maicii Domnului. După Sfânta Liturghie, prin bunavoința credincioșilor a fost organizată în curtea bisericii o agapă la care au luat parte toți cei prezenți la hram.

   Aseară credincioșii din Săcel, localitate ce aparține de comuna Băișoara, s-au bucurat de prezența în mijlocul lor a PS Episcop Vasile Someșanul. Ierarhul a oficiat de la ora 19 Vecernia și Paraclisul Maicii Domnului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. La final, Preasfinția Sa le-a adresat credincioșilor prezenți în număr mare la slujbă un cuvânt duhovnicesc în care a vorbit despre perioada  liturgică  în care ne aflăm, Postul Adormirii Maicii Domnului.

   Potrivit părintelui paroh Mihai Bogdan, biserica din Săcel cu hramul „Schimbarea la Față” a fost construită în perioada 1934-1936, fiind pictată în 1937. Biserica este zidită din cărămidă albă, are forma de navă și este acoperită cu tablă. În 1988 locașul de cult a fost resfințit de ÎPS Iustinian al Maramureșului, pe atunci Episcop vicar al Arhiepiscopiei Clujului. De atunci, în parohia Săcel nu a mai fost prezent niciun ierarh.

 

{joomplucat:39 limit=16|columns=4}

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close