Credincioșii Parohiei Cămărașu, Protopopiatul Cluj I s-au bucurat în a patra duminică din Postul Mare de prezența în mijlocul lor a Preasfințitului Vasile Someșanul.
În fața Bisericii „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din localitate, Preasfințitul Vasile a fost întâmpinat de copii îmbrăcați în straie populare și de soborul de preoți și diaconi, alături de care a oficiat Sf. Liturghie.
Celor prezenți, ierarhul le-a vorbit la final despre perioada Postului Mare: „Ne aflăm în acest timp liturgic deosebit al Sfântului și Marelui Post, timp în care Sf. Biserică ne cheamă pe toți credincioșii să sporim viața noastră duhovnicească, să sporim prezența noastră la Sf. Biserică și odată cu aceasta, să ne încadrăm în rânduiala postului, timp pe care bunicii noștri, moșii noștri, îl petreceau cu o evlavie deosebită, pentru că ei în evlavia lor, se străduiau să păstreze și rânduiala postului sub forma ei de reținere de la mâncărurile socotite de dulce, dar în același timp, se străduiau să țină odată cu postul de bucate și postul de păcate”.

Biserica din Cămărașu a fost construită în 1968. Lucrările au fost finalizate doi ani mai târziu când locașul de cult a fost sfințit de vrednicul de pomenire Arhiepiscop Teofil Herineanu. Lucrări capitale au fost realizate la biserică după 1989, dar și în 2006, când a fost resfințită de PS Vasile Someșanul.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close