În Duminica a 2-a după Rusalii (a Sfinților Români), 26 iunie 2022, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a slujit la Mănăstirea Troyan din Bulgaria, în sobor de ierarhi, cu ocazia hirotonirii întru arhiereu a arhimandritului Macarie Chakarov, ales în demnitatea de Episcop-vicar de Ruse.

Sfânta Liturghie și hirotonia întru episcop au fost oficiate în biserica Mănăstirii Troyan. Au slujit 11 ierarhi, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Naum, Mitropolitul de Ruse.

În data de 15 iunie 2022, arhimandritul Macarie a fost ales de Sinodul Bisericii Ortodoxe Bulgare în demnitatea de episcop-vicar pentru Mitropolitul Naum de Ruse, cu titlul „Glavinitsky”, conform Basilica.ro.

Noul ierarh a fost prezent în Arhiepiscopia Clujului în luna decembrie 2016, făcând parte din delegația Preasfinţitului Părinte Evloghie, Episcop de Adrianopol și stareţul Mănăstirii Rila, care s-a aflat în Eparhia Clujului la invitația Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

Scurtă biografie

Arhimandritul Macarie Chakarov s-a născut în anul 1981, la Sofia. A absolvit Seminarul Teologic din Plodviv, apoi și-a obținut licența la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București,  pe care a absolvit-o în 2004. De asemenea, cât timp a studiat la București, acesta a făcut parte din Grupul Psaltic „Tronos” al Patriarhiei Române. Studiile de masterat le-a urmat în Tesalonic.

În anul 2007 a fost tuns în monahism la Mănăstirea Rila. A fost hirotonit ierodiacon în 2008, iar în 2011 a devenit ieromonah. În luna martie 2017 a fost ridicat la rangul de arhimandrit. Biografia detaliată poate fi consultată aici.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close