În a doua zi a Sfintelor Paști, luni, 3 mai 2021, Preasfințitul Părinte Vasile Flueraș, Episcop emerit al Clujului, s-a aflat în mijlocul comunității natale din cartierul clujean Mănăștur, locul unde s-a născut, a copilărit și s-a format.

Cu acest prilej, de la ora 10:00, la biserica Parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, cunoscută sub numele de „Catedrala din Mănăștur”, Părintele Episcop Vasile a participat la Sfânta Liturghie și i-a binecuvântat pe cei prezenți. Sfânta Liturghie a fost oficiată de preoții bisericii parohiale, în frunte cu parohul Dan Cismaș.

Preasfinţitul Părinte Vasile s-a născut în data de 30 decembrie 1948, în oraşul Cluj-Napoca, din părinţii Constantin şi Rozalia Flueraş, familie ce îşi avea „rădăcini adânci” în satul Mănăştur (azi cartierul clujean cu acelaşi nume – Mănăştur).

De asemenea, timp de 14 ani, în perioada 1977-1991, Preasfinția Sa a fost preot slujitor la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din cartierul Mănăştur, la biserica Calvaria, unde a fost botezat și unde, în acea vreme, își desfășura activitatea parohia. Vezi aici biografia detaliată a ierarhului

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului