Sâmbătă, 21 octombrie 2023, la sărbătoarea Sfinţilor Mărturisitori Ardeleni: Cuvioșii Visarion Sarai și Sofronie de la Cioara, Mucenicul Oprea Miclăuș din Săliștea Sibiului și Preoții Mărturisitori şi Mucenici Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a slujit la Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Sfinții Mărturisitori Transilvăneni” din Cimitirul Ortodox Mediaș, județul Sibiu, cu prilejul hramului.

De la ora 10:00, la Altarul de vară din proximitatea bisericii parohiale, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: protopopul de Mediaș – preotul Ioan Ovidiu Găban, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, preotul paroh Flaviu Gabriel Fleșer și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Părintele Episcop-vicar Benedict a rostit un cuvânt de învățătură pe tema „Sfinții Mărturisitori și mărturisirea noastră”. Ierarhul a vorbit despre exemplul Sfinților Mărturisitori Ardeleni pentru credincioșii de azi, arătând că sunt icoane luminoase pentru Biserică.

 

Răspunsurile liturgice au fost date de grupul vocal „Synavlia” din Cluj-Napoca.

La finalul slujbei, părintele paroh Flaviu Gabriel Fleșer a mulțumit ierarhului pentru prezență și binecuvântare, precum și tuturor celor ce au participat la hramul bisericii.

Apoi, Preasfinția Sa a înmânat burse de merit pentru mai mulți elevi din Mediaș cu rezultate remarcabile la învățătură. Bursele de merit „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” au fost oferite de parohia medieșeană, prin preotul Flaviu Gabriel Fleșer, pentru a încuraja tinerii merituoși să-și continue studiile și pentru a le răsplăti eforturile la învăţătură.

La Sfânta Liturghie au participat autorități locale și numeroși credincioși din Mediaș, unii dintre ei îmbrăcați în straie populare specifice zonei.

Scurt istoric

Biserica „Sf. Ap. Petru și Pavel” și „Sf. Mărturisitori Transilvăneni” din cimitirul ortodox al municipiului Medias a fost zidită între anii 1966-1968, cu sprijinul vrednicului de pomenire protopop Petru Boieru. Conceptul de înfrumusețare interioară si exterioara a bisericii si ducerea la bun sfârșit a lucrării aparține preotului Ovidiu-Ioan Găban, actualul protopop al Protoieriei Mediaș. Biserica a fost sfințită în urmă cu 17 ani, de Înaltpreasfinţitului Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, conform Mitropoliei Ardealului.

În vecinătatea lăcașului de cult se află Centrul bisericesc „Sfântul Ierarh Nectarie”, inaugurat în urmă cu șapte ani, unde se desfășoară activități social-filantropice, cultural-educative și duhovnicești, sub coordonarea preotului Flaviu Fleşer.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close