Praznicul hramului Mănăstirii Nicula a continuat duminică seara începând cu ora 21,00 Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului a fost scoasă din biserica veche de zid a Mănăstirii Nicula și așezată pe scena amenajată în curtea mănăstirii. În fruntea Icoanei Maicii Domnului au mers tineri și tinere cu lumânări aprinse, icoane împodobite cu ștergare, cu toții îmbrăcați în costume populare. Icoana, frumos împodobită de jur împrejur cu trandafiri, este străjuită de doi tineri îmbrăcați în costume populare, specifice zonei Năsăudului.

La ora 22:00, soborul de preoți și diaconi avându-i în frunte pe cei trei ierarhi, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Preasfințitul Macarie, Episcopul Europei de Nord și Preasfințitul Ignatie Mureșanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Spaniei și Portugaliei, au săvârșit slujba Utreniei urmată de Prohodul Maicii Domnului.

Cântările Prohodului au fost intonate alternativ de Corul „Psalmodia Transylvanica” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, dirijat de părintele profesor Vasile Stanciu, corul maicilor de la Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” de la Piatra Fântânele din județul Bistrița-Năsăud și soborul de preoți, prezenți la hramul mănăstirii.

Credincioșii având lumânări în mâini, au cântat alături de membrii coralei Psalmodia.

La finalul slujbei, în jurul orei 02:00, Icoana Maicii Domnului – Îndrumătoarea a fost purtată în procesiune în jurul bisericii în cântec de clopot, de toacă și de pricesne cântate de mulțimea credincioșilor. După ce Maica Domnului și-a reluat locul în Biserică, pe altarul de vară s-au citit Molitfele Sfântului Vasile cel Mare.

La final Preasfințitul Macarie, Episcopul Europei de Nord, i-a îndemnat pe zecile de mii de credincioși să fie lumină pentru ceilalți și model de creștini adevărați.

Am primit și în această noapte lumină din sfeșnicul de la Nicula,NN12 lumină pe care trebuie să o duce și la ceilalți. Înaintea icoanei Maicii Domnului i-am încredințat pe toți cei dragi ai noștri. Toți cei care sunteți aici, dărui-ți pe toți cei dragi pe care îi purtați în rugăciuni, Maicii Domnului, înaintea icoanei sale aici la Nicula.

De asemenea, ierarhul le-a vorbit despre dragostea Maicii Domnului pentru ce-i care-i solicită ajutorul.

Să ne rugăm ca această lume să devină a iubirii și a luminii dumnezeiești. Biserica este mamă iubitoare pentru cei care o asumă și îl primesc pe Hristos. În Maica Biserică, după chipul Maicii Domnului, trebuie să rămânem până la sfârșit! Maica Domnului să ne ocrotească pe toți și să ne dăruiască câte un colțișor de rai!

Slujbele s-au încheiat noaptea în jurul orei 2,00.

Autor: Emil Metea, Radio Renașterea

Foto: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close