La Mănăstirea clujeană Nicula, în jurul orei 21:30, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului a fost scoasă din biserica nouă, în procesiune, și așezată pe altarul de vară al așezământului monahal, unde a fost străjuită de tineri îmbrăcați în straie populare. În acest timp, au cântat pricesne tinerele interprete din județul Bistrița-Năsăud, surorile Maria și Andreea Pavelean.

Apoi, de la ora 22:00, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, în sobor de preoți și diaconi, a oficiat Prohodul Maicii Domnului. Au cântat cele trei stări ale slujbei, alternativ, soborul de preoți și diaconi, Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica”, dirijat de pr. prof. Vasile Stanciu, și corul de maici al Mănăstirii bistrițene „Nașterea Maicii Domnului” de la Piatra Fântânele, alături de zecile de mii de credincioși cu lumânări în mâini, așezați pe dealurile de lângă mănăstire.

Apoi, în sunet de clopot și toacă, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului a fost purtată în procesiune în jurul bisericii noi, timp în care au fost cântate pricesne închinate Maicii Domnului. Alături de credincioși a cântat părintele Ioan Roman de la Parohia ,,Nașterea Maicii Domnului” din cartierul clujean Someșeni, și Pr. Ciprian Taloș de la Parohia „Nașterea Domnului” din Cluj-Napoca. După înconjurul bisericii, icoana a fost așezată din nou în biserica nouă, unde au putut să i se închine pelerinii veniți la hram.

Arhimandritul Dumitru Cobzaru: „Lumea de astăzi prin păcatele ei încearcă să îl dezumanizeze pe Dumnezeu, adică să nu avem nici o legătură cu El”

Un cuvânt de învățătură a fost adresat pelerinilor și de Arhimandritul Dumitru Cobzaru, exarhul mânăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului.

„Gândul meu duhovnicesc pe care vreau să vi-l împărtășesc în această noapte minunată, în noapte de Paști – Paștile verii, nu este de la mine, este inspirat de la vizita Părintelui Efrem, starețul mănăstirii Vatopedu din Sfântul Munte Athos: „Datorită păcatelor noastre, a umanității, deși Dumnezeu Fiul s-a întrupat din Fecioara Maria, a devenit Om, lumea de azi caută cu orice preț să-l dezumanizeze pe om – pe Dumnezeu. Lumea de astăzi prin păcatele ei încearcă să-L dezumanizeze pe Dumnezeu”. Lumea de astăzi prin păcatele ei încearcă să îl dezumanizeze pe Dumnezeu, adică să nu avem nici o legătură cu El. Ori Dumnezeu de aceea s-a întrupat ca să aibă  o legătură profundă cu noi, foarte personală, și înțeleasă de noi pe limba noastră, după ființa noastră omenească. Ori lumea noastră încearcă să să-L dezumanizeze de om, să îL facă abstract. Să-L depărteze de noi la cât mai mare distanță. Să nu fie Dumnezeul nostru și om adevărat. Acest lucru este, dragii mei, grija noastră părintească a celor ce slujim sfintele altare: să vi-L facem pe Dumnezeu și Om adevărat precum L-a făcut Maica Domnului. Și încercăm din răsputeri cu lumea în care trăim să nu-i lăsăm să-L facă pe Dumnezeu să îți piardă umanitatea. Pentru că dacă Dumnezeu își pierde umanitatea, nu ne mai regăsim în El!

Unii părinți ai bisericii spun că era necesar să se întrupeze Fiul lui Dumnezeu.  A fost necesar să ne răscumpere din robia iadului, dar oricum El s-ar fi Întrupat pentru că trebuia să ne arate pe muntele Taborului adevărata noastră identitate și scopul nostru final – noi oamenii să devenim asemenea lui – dumnezei prin har.

Nu avem voie să-L lăsăm pe Dumnezeu să se dezumanizeze! Să rămână Dumnezeul nostru și Om adevărat, pentru că noi așa îl putem înțelege mai bine și așa credem că și El ne poate înțelege mai bine. Pentru că dacă El a intrat în pielea noastră, și noi putem să intrăm în pielea lui. Această grijă trebuie să fie și a dumneavoastră a tuturor și mai ales a mamei creștine. Aveți grijă pentru că dacă reușesc să îl dezumanizeze pe Dumnezeu, reușesc să îi dezumanizeze pe copiii voștri. Europa creștină își pierde încet identitatea și scopul este să îl scoată pe Dumnezeu din viața noastră. Cum Îl păstrăm? Prin Maica Domnului! Dacă o avem pe Ea, îl avem și pe Dumnezeu întrupat în viața noastră.”

Apoi a fost săvârșită slujba Utreniei, iar la final au fost citite Molitfele Sfântului Vasile cel Mare.

Mai multe fotografii AICI

Foto credit: Darius Echim / Mitropolia Clujului