Vinerea Mare este ziua de pomenire a înfricoşătoarelor Patimi ale Mântuitorului, care, după ce a fost, chinuit, biciuit, scuipat, a fost răstingnit între doi tâlhari și a murit pentru mântuirea omenirii. Patimile Domnului sunt numite sfinte, mântuitoare şi înfricoşătoare: “sfinte” pentru că Cel ce suferă este Fiul lui Dumnezeu, “mântuitoare” pentru că şterg păcatele întregii lumi şi “înfricoşătoare” din cauza coordonatelor naturii, care s-au schimbat la răstignirea lui Hristos: “Soarele s-a întunecat, pământul s-a cutremurat şi mulţi din morminte au înviat”. Tot în Vinerea Mare se face pomenirea tâlharului celui recunoscător care a dobândit Raiul.

În aceastã zi nu se săvârșește nici una din cele trei Liturghii pentru că însuși Mielul lui Dumnezeu este jertfit acum; este vreme de post negru, pentru că Mirele s-a luat de la noi. (Matei 9, 15). În biserici de dimineată se fac numai ceasurile împărătești.

Slujba solemnă a punerii în mormânt a Mântuitorului nostru Iisus Hristos a fost oficiată în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca vineri, 26 aprilie 2016, de la ora 18:00. Ritualul specific a fost condus de Înaltpresfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului. Prohodul Domnului a fost cântat de preoți, strană și credincioși alături de corul catedralei clujene. Cele trei stări ale slujbei au fost urmate de o procesiune cu Sfântul Epitaf în jurul Catedralei Mitropolitane.

Înaltpresfințitul Părinte Andrei le-a adresat credincioșilor un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre importanța mormântului Mântuitorului Iisus Hristos și despre istoricitatea sa: „Slujba Prohodului Domnului subliniază importanța Sfântului Mormânt; așa cum ați auzit chiar când a început slujba Prohodului, s-au cântat câteva cântări care subliniază importanța Sfântului Mormânt. Pentru noi creștinii, Sfântul Mormânt în care a fost pus Domnul Iisus Hristos are o valoare pe care nu o putem exprima în cuvinte. Iubiți frați și surori, toate sflujbele Săptămânii Mari sunt impresionante, dar o profunzime aparte o are Prohodul Domnului”.

După înconjurul sfântului locaș, credincioșii s-au închinat Sfântului Epitaf și au trecut pe sub acesta, în asemănare cu trecerea prin mormânt a Mântuitorului, care S-a coborât în iad pentru a elibera sufletele drepților. Trecerea pe sub Sfântul Epitaf îi mai ajută pe credincioși să își amintească de faptul că și ei trebuie să treacă prin moarte, prin mormânt pentru a merge la viața veșnică în Hristos.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close