Mulțime de credincioși clujeni au participat vineri seara la Denia Prohodului Mântuitorului Iisus Hristos, la Catedrala Mitropolitană din centrul orașului.

Slujba a fost oficiată de la ora 18, de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi. Au făcut parte din sobor preoții slujitori de la Catedrală, consilieri de la Centrul Eparhial, precum și preoți profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din municipiu. Preoții și credincioșii, aflați în jurul Sfântului Epitaf, cu lumânări în mână, au cântat Pătimirile, Răstignirea, Moartea și Îngroparea Mântuitorului Iisus Hristos.

În cadrul slujbei, Părintele Mitropolit a adresat un cuvânt de învățătură în care a vorbit  despre Jertfa plină de iubire a Mântuitorului Iisus Hristos față de întreaga omenire: „Domnul Iisus Hristos fusese străpuns pentru păcatele noastre și zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră și prin rănile Lui noi toți ne-am vindecat. Iată a venit prin cruce, bucurie la toată lumea. Astăzi Domnul Domnilor și Stăpânul stăpânilor a fost pironit pe cruce de făptura Sa. După ce l-au batjocorit Și-a dat sufletul pe cruce și a fost pus în mormânt nou. Denia Prohodului la care am asistat ne determină să medităm la lucrarea aceasta mântuitoare, care nu poate fi comparată cu nimic, Lucrarea Mântuitoare pe care o face Domnul Hristos. El a făcut mântuire în mijlocul pământului, pironit fiind pe cruce. Având în fața ochilor sufletești crucea Domnului Iisus Hristos, ne determină pe noi să medităm foarte serios la răstignirea Domnului nostru Iisus Hristos. Părintele Stăniloae, cel mai mare teolog român, meditând și el la jertfa crucii Mântuitorului Iisus Hristos, ne spune că Dumnezeu nu avea nevoie de o jertfa pentru satisfacerea onoarei Sale lezate, ci de o jertfă pentru a ne deschide comuniunea cu El, renunțând la noi înșine și văzându-L pe El în toată mărirea Lui. De aceea L-a dat pe Fiul Său spre jertfă, pentru că noi nu eram în stare să aducem această jertfă. L-a trimis pe El în trup pentru a aduce această jertfă necesară comuniunii, da nu pentru a rezolva exclusiv pentru a rezolva un conflict între Sine ca Dumnezeu și noi, ci pentru a face din jertfa Fiului Său, puterea și stimularea jertfei noastre”.

La finalul slujbei Prohodului, soborul de preoți și diaconi în frunte cu ÎPS Părinte Andrei alături de credincioși au mers în procesiune cu Sfântul Epitaf și au înconjurat Catedrala Mitropolitană. La intrarea în catedrală cu toții  au fost miruiți de Părintele Mitropolit, trecând apoi pe sub Sfântul Epitaf, care reprezintă trupul coborât de pe cruce al Mântuitorului. După acest moment Sfântul Epitaf, pe care se afla imprimată, Icoana Punerii în mormânt a Mântuitorului a fost dusă în Sfântul Altar, unde a fost aşezată pe Sfânta Masă. Aici va rămâne în toată perioada pascală, până în ajunul sărbătorii Înălţării Domnului, când va fi aşezată la locul său în biserică.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close