PROGRAMA pentru ocuparea posturilor de preot – categoria interviu

Predici                                                                       Cateheze

1.La Schimbarea la Faţă.                                               1. Despre  Prea Sfânta Treime.

2.La Adormirea Maicii Domnului.                                2. Despre  poruncile dumnezeieşti.

3.La Duminica a 24-a după Rusalii.                             3. Despre Biserică.

(Învierea fiicei lui Iair)

4.La Sfântul Ierarh Nicolae.                                          4. Despre Maica Domnului.

5.La Duminica a 17-a după Rusalii.                             5. Despre Învierea Domnului.

(Femeia canaaneancă)

6. La Duminica a 25-a după Rusalii.                             6. Despre postul creştin.

(Samarineanul milostiv)

7. La Naşterea Domnului.                                              7. Despre virtutea creştină.

8. La Botezul Domnului.                                                         8. Despre  Rugăciunea Domnească.

9. La Pogorârea Sfântului Duh.                                               9. Despre Taina Pocăinţei.

10. La Duminica a 2-a după Rusalii                              10. Despre poruncile bisericeşti.

a sfinţilor români  (chemarea  primilor apostoli