La Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca a debutat astăzi, 10 octombrie 2013, un  Simpozion Internațional pe tema „Credință și Politică. Sfinții Împărați Constantin și Elena-promotori și apărători ai libertății religioase”. Festivitatea de deschidere a Simpozionului a avut loc în Aula Magna a Universității Babeș-Bolyai și a debutat la ora 9: 30 cu ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa prof. univ. dr. Felix Unger, Președintele Academiei de Științe și Arte din Salzburg. La ceremonie au fost prezenți: ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, PS Petroniu, Episcopul Sălajului, precum și oameni de cultură, profesori și teologi din marile centre teologice din țară și din străinătate. În deschidere, rectorul Universității Babeș-Bolyai, academicianul Ioan Aurel Pop a vorbit despre personalitatea prof. univ. dr. Felix Unger și a precizat totodată unele din realizările Universității pe care o conduce și despre care a declarat că ”în cei 432 de ani a găzduit comunitatea magiștrilor și studenților”.
Laudatio a fost rostit de ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului: ” Se vorbește tot mai mult de secularizare. Cei mai mulți dintre oamenii titrați chiar dacă au o viață spirituală, nu și-o afișează. Consideră că preocupările religioase sunt un lucru prea intim și nu e nevoie să îl facă cunoscut. Mai mult, poate că-și tăinuiesc viața lor duhovnicească pentru a nu fi persiflați și marginalizați. Sunt însă și  excepții vrednice de admirat. O asemenea excepție, după cum am putut recepta eu, este profesorul universitar Felix Unger, savant de renume mondial.”
A urmat festivitatea de deschidere a Simpozionului Internațional organizat de Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. Cuvântul inaugural a fost susținut de pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, decanul instituției. În continuare a debutat sesiunea de comunicări pe teme de credință și politică legate de viața și activitatea Sfinților Împărați Constantin și Elena. Prima lucrare a fost susținută de ÎPS Părinte Andrei care le-a vorbit celor prezenți despre Hristos, singurul care ne poate oferi libertatea deplină.
Simpozionul va continua astăzi și mâine cu o serie de prelegeri susținute de participanți atât în Aula Universității Babeș-Bolyai cât și în Aula Facultății de Teologie Ortodoxă.
Simpozionul face parte din suita de manifestări ştiinţifice ale Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, încadrându-se, în același timp, în seria de evenimente organizate cu prilejul proclamării de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a anului 2013 ca An omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena.

 

{joomplucat:54 limit=20|columns=4}

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close