La Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca au avut loc joi, 26 ianuarie 2023, două examene de promovare în gradul de conferențiar și lector universitar. Evenimentul a avut loc la sediul facultății din Campusul Universitar „Nicolae Ivan”, în prezența celor doi ierarhi ai Arhiepiscopiei Clujului, care sunt și cadre universitare ale instituției de învățământ teologic.  

Pentru postul didactic de conferențiar universitar, la disciplinele Patrologie și literatură post-patristică II, III, IV; Terminologie trinitară și hristologică în perioada Sinoadelor ecumenice. O privire diacronică, s-a înscris și a promovat examenul pr. lect. univ. dr. Adrian Podaru, prodecanul facultății, care în cadrul concursului a susținut prelegerea cu titlul „Sfântul Ioan Gură de Aur: păstor, teolog, retor. Perspective tradiționale și retrospective moderne”. Comisia de evaluare a fost formată din: arhim. prof. univ. dr. Teofil Tia(președinte), decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca, pr. prof. univ. dr. Constantin Pătuleanu (membru), de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, Universitatea din Bucureşti, pr. prof. univ. dr. Daniel Buda (membru), pr. conf. univ. dr. Mircea Ielciu (membru), de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna”, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, și pr. prof. univ. dr. Gabriel Gârdan (membru), de la Facultatea de Teologie Ortodoxă, UBB Cluj-Napoca.

Pentru postul didactic de lector universitar, la disciplinele Tehnici pentru pictura murală; Studiul compoziției I, II, III; Studiul culorii II, IV, s-a înscris și a promovat examenul arhid. asist. univ. dr. Nicolae Bradu Bălan, care în cadrul concursului a susținut prelegerea cu titlul „Teme ale picturii religioase în Muntenia și Moldova secolelor XVI-XVIII”. Comisia de evaluare a fost formată din: arhim. prof. univ. dr. Teofil Tia, decanul facultății, în calitate de președinte, și membrii: prof. univ. dr. Marcel Muntean, pr. conf. univ. dr. Marin Cotețiu, lect. univ. dr. Alin Trifa și lect. univ. dr. Marius Dan Ghenescu, toți de la Facultatea de  Teologie Ortodoxă, UBB Cluj-Napoca.

La eveniment au fost prezenți Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, și Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, ambii  ierarhi fiind cadre universitare la Facultatea de Teologie Ortodoxă clujeană, la catedra de Spiritualitate Ortodoxă. Cu acest prilej, ierarhii i-au felicitat pe cei doi candidați, pr. conf. dr. Adrian Podaru și arhid. lect. dr. Nicolae Bălan, și au apreciat urcușul lor academic, profesional și duhovnicesc.

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close