Mănăstirea de maici din localitatea clujeană Pădureni și-a sărbătorit astăzi hramul pentru prima dată. 
Așezământul monahal ocrotit de Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan, pomenit astăzi în calendarele ortodoxe, a fost înființat la începutul acestui an.
La sărbătoarea hramului a fost prezent Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, ÎPS Părinte Andrei, care a oficiat Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.
În localitatea Pădureni, comuna Tritenii de Jos, exista o mănăstire încă din în secolul al 18-lea, însă a fost distrusă. 
Biserica locașului de cult a fost reclădită în 1967, dar a rămas nefolosită până în 2000 când un grup de credincioși a restaurat locașul de cult. În prezent, mănăstirea Sfântul Ioan Evanghelistul este condusă de Maica Stareţă Andreea şi părintele duhovnic Vlad Marc.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close