Zeci de mii de pelerini din toată țara, dar și de peste granițe, sunt aşteptaţi în aceste zile să se roage la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Nicula, judeţul Cluj, cu ocazia sărbătorii Adormirii Maicii Domnului. Aici se desfășoară, anual, cel mai mare pelerinaj ortodox din Transilvania. Mulți credincioși vin cu câteva zile mai devreme și, după ce intră pe poarta mănăstirii, se opresc la biserica mică din lemn unde rostesc rugăciuni, după care, la demisolul bisericii noi, se închină la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. Apoi se așează pe dealul din jurul mănăstirii, unde vor dormi în corturi sau sub cerul liber și asistă la tot programul liturgic, oficiat de preoți și diaconi, pe altarul de vară.

Programul slujbelor speciale la Mănăstirea Nicula a început luni, 12 august 2019.

Marți, 13 august, au fost săvârșite Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, Ceasurile III și VI și Sfânta Liturghie. De la ora 15:00 a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu, la finalul căreia protopopul de Gherla, părintele Paul Iulian Isip, a ținut un cuvânt de învățătură.

Începând cu ora 18:00, pelerinii au asistat la Ceasul IX, Vecernia și Acatistul Maicii Domnului, iar la final a predicat protopopul de Dej, părintele Ioan Buftea.

La ora 21:00 , eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, protosinghelul Simeon Pintea, a  oficiat  Miezonoptica, Utrenia și Ceasul I, iar  la final a rostit un cuvânt de învățătură, vorbindu-le miilor de pelerini despre faptul că „Maica Domnului este model de bunătate și ospitalitate”.

„Suntem la Sfânta Mănăstire Nicula, în casa Maicii Domnului, și-n zilele acestea de sărbătoare ea ne primește și ne ospătează. Noi suntem astăzi pelerini, așa cum a fost Hristos și ucenicii Săi când l-au primit cele două surori. Fecioara Maria ne primește și ne găzduiește, ne odihnește și ne ascultă – arată atenție față de noi. Ea are disponibilitatea aceasta – să asculte poporul binecredincios și pe fiecare creștin în parte”., a spus protos. Simeon Pintea.

Citește și  Protos. Simeon Pintea: „Să ne lăsăm primiți, ascultați și ospătați de Maica Vieții”

Miercuri, 14 august, pe scena special amenajată în curtea mănăstirii, se va oficia de dimineață Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, Ceasurile III și VI și Sfânta Liturghie, la finalul căreia va predica exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, arhimandritul Dumitru Cobzaru. La ora 12:00 se va săvârși Taina Sfântului Maslu, în sobor de preoți, iar cuvântul de învățătură va fi rostit de părintele Ioan Moraru. Tot de la ora 12:00, va debuta tradiționalul pelerinaj „La Nicula colo-n deal”, condus de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei, alături de un sobor de ierarhi, preoți, diaconi și mii de pelerini.

De la ora 18:00, pelerinii vor asista la Vecernia închinată praznicului Adormirii Maicii Domnului, săvârșită de Înaltpresfințitul Părinte Andrei în sobor de ierarhi, preoți și diaconi. De la ora 21:30, Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului va fi scoasă din biserică și așezată pe scena special amenajată, iar soborul de ierarhi, preoți și diaconi, alături de zecile de mii de credincioși vor cânta Prohodul Maicii Domnului. La finalul slujbei, Icoana va fi purtată în procesiune în jurul bisericii, iar credincioșii vor putea asculta predica rostită de arhimandritul Benedict Vesa, secretar eparhial.

În ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului, Sfânta Liturghie va începe la ora 9:00 și va fi oficiată de Înaltpresfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, împreună cu Înaltpreasfințitul Innocentios de Burundi și Rwanda, în sobor de preoți și diaconi.

Mai multe fotografii AICI  

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close