Mănăstirea clujeană Nicula și-a deschis și-n acest an porțile pentru zecile de mii de pelerini ce vin cu bucurie de praznicul Adormirii Maicii Domnului, pentru a se închina Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, dar și participe în aceste zile la hramul așezământului monahal.

Sute de oameni din diferite părți ale țării au ajuns încă de zilele trecute la mănăstire. Ei s-au așezat pe dealul din jurul așezământului monahal, unii și-au instalat corturile, și iau parte la toate slujbele oficiate de obștea mănăstirii pe altarul de vară. După ce ajung în curtea așezământului monahal, oamenii se opresc la bisericuța de lemn, unde rostesc rugăciuni și o parte dintre ei, conform tradiției, o înconjoară în coate și în genunchi de șapte ori. Această jertfă, spun ei, este mică pe lângă ajutorul pe care-l simt an de an din partea Fecioarei Maria. Apoi se închină Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, situată în biserica veche de zid, în fața altarului, și căreia îi spun necazurile și îi înalță rugăciuni. Mulți dintre ei, aduc de acasă haine ale celor dragi și le ating de icoană.

Sâmbătă seara la mănăstirea Nicula a fost oficiată slujba Miezonopticii, urmată de Utrenie și Ceasul I și Molitvele Sfântului Ioan Gură de Aur, iar la final a rostit un cuvânt de învățătură Arhim. Teofil Roman.

Pe miile de pelerini veniți la hramul mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Nicula, părintele i-a îndemnat să meargă duminică de duminică la Sfânta Liturghie, pentru a se spovedi și împărtăși:

Auzim mereu glasul lui Dumnezeu prin glasul Evangheliei, al preotului,N1 care ne cheamă să ne pregătim de praznicul Învierii, de duminica. Nu mergem la biserică doar pentru a spune o rugăciune, ci trebuie să mergem la biserică duminica pentru a ne întâlni cu Hristos cel Înviat și pentru a ne hrăni cu El în noaptea de Paști. Hristos nu a venit în această lume pentru a aduce o nouă morală, ci a venit pentru a se dărui lumii ca Viață. Toți cei prezenți la Sfânta Liturghie sunt chemați să se apropie, dar câți înțeleg și câți răspund la această chemare? Cei mai mulți stăm pe loc ca și cum noi nu avem nevoie de această hrană. Puțini răspund la această chemare….

Apoi părintele Teofil le-a vorbit și de exemplul pe care părinții trebuie să-l dea copiilor legat de viața duhovnicească:

Părinții care își duc copiii la Sfânta Împărtășanie, trebuie să știe că și ei ar trebui să facă același lucru. Altfel vor deveni o contra-mărturie pentru copiii lor. Dacă ne unim cu Mântuitorul Iisus Hristos încă din lumea aceasta, cu siguranță toți vom avea parte de aceeași slavă și cinste de care a avut parte și Maica Domnului. Să nu fim nepăsători la dragostea pe care Mântuitorul o arată pentru noi păcătoșii! Să reținem lucrul acesta: nu Domnul ne leapădă, ci noi suntem cei care e posibil să îl lepădăm pe El!

Duminică dimineața, în a 8-a duminică după Rusalii, când în Biserica Ortodoxă este Înainteprăznuirea Adormirii Maicii Domnului, miile de pelerini prezenți la mănăstirea Nicula, au asistat la slujba Sfintei Liturghii oficiată pe altarul de vară unde un sobor de preoți și diaconi l-au avut în frunte pe Arhim. Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor de Arhiepiscopia Clujului.

În cuvântul său de învățătură, bazat pe pericopa evanghelică ce s-a citit în cadrul Sfintei Liturghii, cea a înmulțirii pâinilor și peștilor de Domnul nostru Iisus Hristos, părintele a scos în evidență mila pe care Dumnezeu o are față de oameni:

Viața duhovnicească se clădește pe merit, încet, puțin câte puțin. Lui Dumnezeu i s-a făcut milă de mulțime, spune în Evanghelie. Vorbim aici despre o stare a lui Dumnezeu însuși”.

N4Apoi, părintele Dumitru a evidențiat modul practic în care Dumnezeu își arată mila față de cei credincioși:

Din milă, Dumnezeu i-a vindecat pe toți bolnavii aduși înaintea lui, de aceea îl numim doctorul sufletelor și trupurilor noastre. Apoi, Domnul Hristos nu a vrut să se despartă de oameni, ci i-a vrut în preajma lui. El le-a spus apostolilor: ‹‹dați-le voi să mănânce››. Dumnezeu vrea trăiască în mijlocul oamenilor și nu vrea să se despartă de ei. Adevărata iubire constă în a te lăsa însușit de celălalt.

La sfârșitul cuvântului său, a scos în evindență importanța pe care Maica Domnului o are pentru viața noastră duhovnicească și dragostea pe care ea o poartă celor care îi cinstesc icoana:

Cum să ne închipuim veșnicia fără Maica Domnului, cea care a făcut posibilă întruparea Fiului lui Dumnezeu? Ea ne iubește cu mult mai mult decât putem noi iubim și ea se face părtașă la toate suferințele și necazurile, problemele noastre sufletești și trupești, iar părtășia ei este dusă la tronul Fiului ei iubit, unde mijlocește pentru sufletele noastre.

Răspunsurile la Dumnezeiasca Liturghie au fost date de Grupul vocal Maria.

Și-n acest an, hramul mănăstirii Nicula se va desfășura în condiții de maximă siguranță întrucât peste 200 de jandarmi din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile din Cluj-Napoca asigură măsurile de ordine publică în curtea așezământului monahal, dar și la pelerinajul de mâine. Totodată vor fi prezente și echipaje de ambulanță și SMURD, care vor acorda asistență medicală pelerinilor, în caz de nevoie.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close