În prima zi de Paști, clujenii au participat în număr mare, la Sfânta Liturghie arhierească oficiată de Mitropolitul Clujului, Înaltpresfințitul Andrei. Slujba a debutat la ora 10:00 și a fost săvârșită de un sobor de preoți, după rânduiala specifică praznicului. În cadrul slujbei, Înaltpresfințitul Andrei a citit pastorala adresată clerului și credincioșilor de pe tot cuprinsul Eparhiei Clujului. În acest an cuvântul de învățătură al Înaltpreasfinției Sale s-a intitulat: ” Cel ce vrea să se mântuiască, cu întrebarea să călătorească”.

La finalul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Clujului a amintit de cuvântul Sfântului Ioan Gură de aur: ”Și zice el că toți absolut toți, trebuie să ne bucurăm de ospățul credinței. De ce să ne bucurăm? Pentru că moartea a fost învinsă. A înviat Hristos și nici un mort nu mai este în morminte. Ne aducem aminte cu nostalgie de cei care au fost și s-au mutat în eternitate. Dar simțim mai mult decât altădată astazi, că astăzi sunt împreună cu noi. Și apoi dacă ospățul spiritual de care vorbește Sfântul Ioan, adică Sfânta Liturghie, este mare, este mult, ne-am apropiat de ospățul credinței. Și celălalt ospăț este mare. Și vă dorim ca la toate mesele să fie inimi vesele.”

În încheiere, Înaltpreasfințitul Andrei a binecuvântat, așa cum este tradiția, coșurile cu ouă, brânză și carne aduse de credincioși spre sfințire.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close