Prima întâlnire a tinerilor creștin ortodocși din Mitropolia Clujului s-a încheiat ieri, 24 august 2013. Peste 1000 de tineri din Mitropolie precum și din întreaga țară au luat parte la activitățile desfășurate la Baia Mare. În cele trei zile dedicate întâlnirii tinerii au participat la discuții tematice, programe de rugăciune și manifestări culturale și au avut ocazia de a asculta cuvinte duhovnicești de la înalți ierarhi și slujitori ai bisericii. În fiecare zi tinerii au participat la rugăciuni de dimineață și seară în șapte biserici din oraș și au dezbătut probleme de actualitate, cum ar fi „Tinerii în fața provocărilor contemporane”.
Un moment special din cadrul întâlnirii a avut loc în seara zilei de vineri, când tinerii și întreg soborul de ierarhi și preoți au participat la procesiunea „Bucuria de a fi creștin” și s-au bucurat de prezența ÎPS Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului. Înaltpreasfinția sa i-a îndemnat pe tineri să strălucească și să privească spre viitor cu încredere, să trăiască tinerețea cu bucurie, dar și cu responsabilitate. Totodată, Mitropolitul Andrei i-a sfătuit să devină misionari ai lui Iisus Hristos, oferindu-l ca exemplu în acest sens pe Sf.  Ioan Valahul.
În deznodământul întâlnirii participanții s-au arătat bucuroși de această inițiativă a bisericii, prin faptul că au putut să mărturisească împreună credința străbună și să își împărtășească unii altora gândurile cu privire la viața duhovnicească și la problemele actuale cu care se confruntă. Cu toții speră ca astfel de întâlniri să devină tradiție.
Asociaţia Tinerilor Ortodocși a fost înfiinţată în această primăvară  prin hotărârea Sinodului Mitropolitan. Funcţionează în toate protopopiatele din Mitropolia Clujului, Maramureşului şi Sălajului cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Andrei, care este Preşedintele de Onoare al acesteia. Potrivit reprezentanților Mitropoliei,  Asociaţia Tinerilor Ortodocși a luat ființă ca o preocupare pastorală a Bisericii pentru soarta și educația tinerilor agresaţi tot mai mult de tentaţia tutunului, a alcoolului, a drogurilor, a vulgarităţii de limbaj şi a devierilor de comportament.

{joomplucat:45 limit=30|columns=4}

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close