În duminca a 5-a după Rusalii, a Sfinților Părinți de la Sinodul IV Ecumenic, în Biserica Ortodoxă s-a dat citire Evangheliei Vindecării celor doi demonizați din ținutul Gadarei. În această zi, credincioșii Parohiei Sita din protopopiatul Beclean s-au bucurat de prezența în mijlocul lor a ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului. Ierarhul a binecuvântat noul Altar de vară construit în vecinătatea bisericii și a săvârșit apoi Sf. Liturghie, alături de un sobor de 15 preoți. Răspunsurile au fost date de corul parohiei, format din tineri, frumos îmbrăcați în straie populare. La slujbă au luat parte numeroși credincioși, între care s-au numărat și oficialități locale și județene.

O mare ispită a zilelor noastre: mulți oameni nu cred în diavol

Cei prezenți au putut afla mai multe despre lupta omului cu duhurile necurate, din cuvântul de învățătură rostit de ÎPS Părinte Andrei: „Răul este prezent peste tot. Diavolul își face lucrarea lui, însă, sunt destul de mulți oameni care nu cred în existența diavolului. Iar un scriitor spunea că cea mai mare șmecherie pe care o face diavolul, nu este să ne convingă că nu există Dumnezeu, ci să ne convingă că nu există diavol. Și în acest caz, diavolul lucrează clandestin și își face cu vârf și îndesat lucrarea lui. Nu e o noutate faptul că există oameni ce nu cred în diavol, existau și pe vremea Domnului Iisus Hristos. Saducheii nu credeau nici în înger, nici în învierea morților. Credeau în Dumnezeu, dar toate celelalte le negau. Și iată că, Domnul Iisus Hristos le-a demonstrat că există diavol, că există păcat și împotriva acestuia trebuie luptat”.

Distincții și sfințirea unui monument închinat eroilor    

La final, Mitropolitul Clujului i-a acordat Pr. paroh Doru Plăian, dissc de iconom. De asemenea, primarului comunei Spermezeu, Sorin Hognogi și altor ctitori, Înaltpreasfinția Sa le-a oferit diplome de aleasă cinstire, iar copiilor prezenți, le-a dăruit cărți de rugăciune.

În șirul evenimentelor de la Sita, a avut loc și sfințirea monumentului ridicat în fața bisericii, în cinstea eroilor din sat, căzuți în cele două Războaie Mondiale.

Primele atestări documentare cu privire la existența parohiei Sita datează încă din secolul al-XVII-lea. Parohia, ocrotită de „Sf. Arh. Mihail și Gavriil”, a fost la început filie a parohiei Spermezeu și a devenit parohie de sine stătătoare, în anul 1996. Biserica de zid din Sita a fost ridicată între anii 1982-1990.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close