Credincioșii bistrițeni din localitatea Poiana Ilvei din județul Bistrița-Năsăud s-au bucurat astăzi, în a doua zi de Rusalii, de prezență arhierească în mijlocul lor. PS Vasile Someșanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Clujului a oficiat de la ora 10 Sfânta Liturghie, în biserica ocrotită de “Sfântul Ioan Botezătorul”, locaș de cult ce și-a sărbătorit astăzi hramul. Ierarhul a fost înconjurat de un ales sobor de 19 preoți și diaconi, printre care s-a numărat protopopul de Năsăud, părintele Ioan Dâmbu și părintele Alexandru Moraru de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. Au participat la Sfânta Liturghie Arhierească și numeroși credincioși din județului Bistrița-Năsăud, îmbrăcați în costume populare, dar și oficialități județene și locale. În cadrul cuvântului de învățătură PS Vasile Someșanul a vorbit despre puterea Preasfintei Treimi, dar și despre Înaintemergătorul Domnului, Sfântul Ioan Botezătorul, pomenit astăzi de Biserica Ortodoxă. Părintele protopop Ioan Dâmbu a adresat la finalul Sfintei Liturghii un cuvânt de mulțumire PS Vasile pentru binecuvântarea oferită credincioșilor din această zonă, punctând totodată că aici credința este puternică și se mai păstrează tradițiile locului și portul popular îmbrăcat cu cinste de localnici, mai ales în zile de mare sărbătoare. 

Biserica parohiei Poiana Ilvei a împlinit recent 110 ani de la zidirea ei. Potrivit părintelui paroh Leon Pop, locașul de rugăciune ce poartă hramul “Sfântul Ioan Botezătorul” a fost cosntruit între anii 1899-1903. Biserica a fost pictată, renovată și resfințită în urmă cu 12 ani.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close