Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului a fost prezent astăzi, în a treia Duminică din Postul Mare, numită și a Sfintei Cruci, în filia Sântioana a parohiei bistrițene Bârla. Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a fost primit în localitate la ora 9:30 de credincioșii îmbrăcați în costume populare. De la ora 10:00 Părintele Mitropolit a oficiat Sfânta Liturghie în biserica ce poartă hramul „Cuvioasa Parascheva”, în sobor de preoți și diaconi, din care a făcut parte și  Protopopul de Bistrița, pr. Alexandru Vidican.


Flamura sub care ne luptăm împotriva răului este Sfânta Cruce

În  cuvântul de învățătură, IPS Andrei le-a vorbit celor prezenți despre importanța Sfintei Cruci în viața credincioșilor: „În lumea în care trăim sunt și vrăjmași ai Crucii Domnului Hristos, unii din motive ideologice iar alții din motive religioase. Cei care din motive ideologice sunt vrăjmași ai Crucii, ar vrea sa stârpească credința de pe pământ. Nu le place că e religie în școală, ar vrea să dea afară icoanele sau li se pare că se zidesc prea multe biserici. Sunt potrivnici ai Crucii și din motive religioase, care ar vrea să-i smintească pe credincioși să nu cinstească și să nu se închine la Sfânta Cruce. Bineînțeles că aceștia s-au despărțit  de Biserică. Iubiți frați și surori, în această duminică în care noi ne aducem aminte de Sfânta Cruce, ne întărim în convingerea că flamura sub care ne luptăm împotriva răului este Sfânta Cruce”. 
În cadrul Sfintei Liturghii un grup de copii din parohie, dirijat de preoteasa Anamaria Vântu, au intonat pricesne închinate Sfintei Cruci. Locașul de cult din satul bistrițean Sântioana, ce poartă hramul „Cuvioasa Parascheva”, a fost construit între anii 1904-1905. Potrivit părintelui paroh Teodor Vîntu, în decursul anilor s-au realizat la biserică o serie de lucrări de reparație și restaurare. În prezent parohia ortodoxă Bârla, de care aparține filia Sântioana, numără aproximativ 200 de familii.

 

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close