Credincioșii din satul bistrițean Iliuța Bozghii, ce apartine de parohia Ciosa, din Protopopiatul Bistrița și-au serbat astăzi, 25 iunie 2013, hramul bisericii. În mijlocul lor a fost prezent Mitropolitul Clujului, IPS Andrei, care a oficiat Sfânta Liturghie, în fruntea un sobor de peste 15 preoți și diaconi, din care a făcut parte și părintele protopop de Bistrița, Alexandru Vidican. Slujba a început la ora 10 pe un altar de vară, amplasat lângă biserica ce poartă hramul ,,Pogorârea Sfântului Duh”. La slujbă au fost prezenți sute de credincioși din localitățile de pe Valea Bârgăului și Valea Someșului, cărora Parintele Mitropolit le-a vorbit despre darurile Sfântului Duh în viața noastră și datoria de a avea grijă de creația lui Dumnezeu.

Biserica din Iliuța Bozghii, scurt istoric
Piatra de temelie a bisericii din Iliuţa Bozghii a fost pusă în 25 octombrie 2005 de P.S. Vasile Someşanul. În iarna anului 2005-2006 s-a pregătit tot lemnul necesar construirii sfântului locaş. Astfel că în luna mai 2006 o echipă din Groşii Ţibleşului, sub conducerea meşterului Ioan Pop a început lucrările de construcţie, care au durat 3 luni. În data de 7 octombrie 2006 PS Vasile Someşanul, înconjurat de un sobor de preoţi, în prezenţa a sute de credincioşi de pe Valea Bârgăului, dar şi de pe Valea Someşului, a săvârşit slujba de binecuvântare a bisericii nou construite. Un an mai târziu, biserica a fost înzestrată cu iconostas şi scaune din lemn de tei, o parte din valoarea lor fiind plătită de credincioşii din Iliuţa. În toamna anului 2007 s-a început pictarea bisericii, de către pictorul Horea Indolean din Gherla. În data de 10 august 2008 biserica a fost sfințită  de episcopul vicar al Clujului, PS Vasile Someşanul.
Localitatea Iliuta Bozghii este situată la şase km de satul Ciosa, spre Leşu.

Vechea dorință de a avea o biserică
Ideea de a ridica o bisericuță în mijlocul credinciosilor bistrițeni  care își pășteau oile în Munții Bârgăului, își are originea acum un veac și jumătate. În anul 1813, la cererea populației, ,,Comanda  militară a Regimentului 2 de Granită’’ a lansat un apel către românii de pe Valea Someșului ca să colonizeze aceste locuri, oferindu-le pământ, pădure și promițându-le că le va zidi și o biserică. Abia  în anul 1934 cele vreo 70 de familii de credincioși răsfirați pe cele șapte coline (dealurile Drăgan, Merezuri, Maxim, Sănenilor, Frumușeaua, Răchiteaua și Iliuța) și cei din vatra satului Ciosa, au contribuit cu bani și prestații și i-au ajutat pe meșterii frați Ștefan și Ioan Rușan din Bistrița Bârgăului și Macedon Daloga din Tiha Bârgăului, să construiască biserica cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului’’. Acest locaș de cult a fost ridicat în satul Ciosa și a fost clădit din bârne pe temelie de piatră de râu, cu acoperiș de șindrilă, lucrarile durând un an.
În dorința de a avea și un preot slujitor permanent, enoriașii au construit în anul 1935 o casă parohială. Biserica a fost reparată în mai multe rânduri. Cea mai importantă a avut loc între anii 2000-2002 , sub conducerea preacuviosului părinte Gavril Horț, duhovnicul Mănăstirii Piatra Fântânele, de care aparținea atunci filia Ciosa. În februarie 2003 biserica a fost resfinţită de vrednicul de pomenire mitropolitul  Bartolomeu.
Din anul 2005, filia Ciosa a devenit parohie cu preot slujitor permanent, în persoana părintelui Liviu Adrian Tomoroga, care slujeste și în filia Iliuța Bozghii. Încă din primul an de pastoraţie părintele  a reușit să electrifice biserica din Ciosa, dar și casa parohială.

 

{joomplucat:28 limit=12|columns=4}
 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close