Comunitatea ortodoxă din Diviciorii Mici, Protopopiatul Gherla a primit duminică vizita Preasfințitului Vasile Someșanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului. 
   Sfânta Liturghie a fost oficiată pe altarul de vară amenajat langă Biserică. În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Vasile a evidențiat importanța preocupării fată de cele necesare mântuirii sufletului. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credicioși să sporească rugăciunea și să înmulțească faptele bune. Cu acest prilej, Ierarhul a subliniat importanța filantropiei în viața creștinilor, dar și în mijlocul comunității. 
  Vizita Preasfințitului Părinte Vasile Someșanul în Diviciorii Mici s-a datorat aniversării a 100 de ani de la ridicarea bisericii din această localitate.
  Diviciorii Mici este filie a parohiei Măhal din protopopiatul Gherla. Preot paroh este aici părintele Suciu Viorel.

Din aceeași categorie

Share This