Comunitatea ortodoxă din Diviciorii Mici, Protopopiatul Gherla a primit duminică vizita Preasfințitului Vasile Someșanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului. 
   Sfânta Liturghie a fost oficiată pe altarul de vară amenajat langă Biserică. În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Vasile a evidențiat importanța preocupării fată de cele necesare mântuirii sufletului. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credicioși să sporească rugăciunea și să înmulțească faptele bune. Cu acest prilej, Ierarhul a subliniat importanța filantropiei în viața creștinilor, dar și în mijlocul comunității. 
  Vizita Preasfințitului Părinte Vasile Someșanul în Diviciorii Mici s-a datorat aniversării a 100 de ani de la ridicarea bisericii din această localitate.
  Diviciorii Mici este filie a parohiei Măhal din protopopiatul Gherla. Preot paroh este aici părintele Suciu Viorel.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close