Vineri, 29 august 2014, Biserica Ortodoxă sărbătorește Tăierea cinstitului cap al Sfântului Proroc Ioan Botezătorul. Este o zi de mare praznic, în care creștinii ortodocși țin post aspru pentru a fi asemănători Înaintemergătorului Domnului,  care și-a petrecut viața în post și rugăciune. Biserica Ortodoxă a închinat Sfântului Ioan Botezătorul şase sărbători: Zămislirea lui – 23 septembrie; Naşterea – 24 iunie; Soborul lui – 7 ianuarie; Tăierea capului – 29 august; Prima şi a doua aflare a capului – 24 februarie; a treia aflare a capului său – 25 mai.

Praznicul Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul a fost marcat în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca prin săvârșirea Sfintei Liturghii de către Preasfințitul Vasile Someșanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului. Alături de Preasfinția Sa a slujit  eclesiarhul Catedralei Mitropolitane, părintele arhim. Teofil Roman, preoți profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca și un sobor de diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit de Preasfinția Sa imediat după citirea pericopei evanghelice, ierarhul a vorbit despre misiunea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, aceea de a-i pregăti pe oameni pentru venirea Mântuitorului Iisus Hristos și de a-i ajuta să înțeleagă pocăința: „Despre Sfântul Ioan Prorocul, Înaintemergătorul și Botezătorul, Însuși Mântuitorul Iisus Hristos a afirmat că este cel mai mare om născut din femeie, dar, de la el, Împărăția lui Dumnezeu se ia cu asalt și doar cei silitori ajung să pună mână pe Împărăția lui Dumnezeu. Sf. Ioan Prorocul a fost Înaintemergătorul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, propovăduindu-L, prezentându-L lumii și pregătind poporul pentru a înțelege lucrarea Mântuitorului Iisus Hristos, pentru a-L asculta, pentru a-L căuta și pentru a-L iubi. Pocăiți-vă! Că s-a apropiat Împărăția lui Dumnezeu! (Matei 4,17) Acesta este mesajul duhovnicesc cu care Sf. Proroc Ioan își începe lucrarea publică de chemare la păcăință a lumii,  ajutându-i pe contemporanii săi să înțeleagă pocăința”.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close